Małe partie stawiają na znane twarze

Felietonistka Kinga Dunin, bard warszawskiego folkloru Stasiek Wielanek, była Miss Polski Joanna Michalska startują do Rady Warszawy. Wystawiają ich mniejsze partie, by przyciągnąć głosy wyborców

PO i PiS mają tak duże poparcie w stolicy, że w jesiennych wyborach postawiły na partyjne logo. Za to mniej liczące się komitety chcą przyciągnąć wyborców nazwiskami, które nie kojarzą się z lokalną polityką.

Z Zielonych 2004 startują: Kinga Dunin (bo "nie godzi się na to co dzieje się w polityce") i Michał Kołder, mistrz Polski w snowboardzie, który "chce walczyć o rewitalizację Górki Szczęśliwickiej".

Mocno atakuje Samoobrona, wystawiając Joannę Michalską, Miss Polski 1990 r. - To piękna kobieta. Mam nadzieję, że skusi do poparcia wielu mężczyzn - tłumaczy Grzegorz Tuderek, lider warszawskiej Samoobrony.

Z komitetem Nasze Miasto rusza reżyser Bohdan Poręba, założyciel powiązanego z PZPR Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald". W 2005 r. po latach milczenia przypomniał się sztuką "Zmartwychwstanie" sponsorowaną przez Samoobronę. - W kulturze jest niezdrowo. Brakuje teatru z narodowym kanonem lektur dla młodzieży - ocenia. - Dziś trzeba postawić sobie pytanie intelektualne: co dalej z oszukaną i poharataną Polską.

Na tej samej liście jest Stasiek Wielanek, który zawalczy o dzieci ze szkół muzycznych, by "nie grały na instrumentach-trupach".

Samoobrona i LPR zabiegały o Krzysztofa Adamczyka, byłego napastnika Legii. Jego nazwisko długo widniało na listach obu partii, w końcu wybrał Ligę.

Jednym z liderów listy LPR jest Paweł Bromski, były radny PiS. Stracił legitymację, po tym jak napisaliśmy, że wykorzystał plakaty miejskiej wystawy do promowania własnej osoby. - Bromski jest kimś na Ursynowie. Wyleciał z PiS za głupstwo i tylko zyskał w moich oczach - mówi Antoni Gut (LPR).

Na znane twarze jako jedyna z mniejszych komitetów nie postawiła Unia Polityki Realnej. - U nas wszyscy są znani. A jeśli ktoś nie jest, to między innymi przez "Gazetę", bo o nas nie piszecie - kwituje Janusz Korwin-Mikke, kandydat UPR na prezydenta Warszawy.