No i mamy piątek trzynastego

Wiele osób obawia się pechowej 13. Ludzie wierzący w przesądy nie wyobrażają sobie chyba jednak gorszej daty niż owiany legendą piątek trzynastego. W tym roku mamy tylko jeden, w przyszłym dwa, a w 2009 - o zgrozo - trzy. Kliknij i sprawdź ile takich piątków wypada do 2015 roku.

W przyszłym roku na czarną godzinę zarezerwuj 13 kwietnia. W 2008 możesz się zacząć martwić tylko raz - 13 czerwca. W kolejnym roku będzie się mogło okazać, czy rzeczywiście masz pecha - piątki wypadają bowiem 13 lutego marca i listopada. W 2010 znowu spokojniej - czyli 13 sierpnia. W 2011 będzie też tylko jeden taki piątek - 13 maja. Rok 2012 wystawi cię na pecha trzykrotnie - 13 stycznia, kwietnia oraz lipca. W 2013 będzie nieco lepiej, bo przypadają 2 piątki - 13 września i grudnia. Kolejny rok da odpocząć zszarganym nerwom - piątek przypadnie tylko 13 czerwca. Po ciszy musi nastąpić jakaś burza - w 2015 roku piątki czekają cię 13 lutego, marca i listopada.

Jak wyliczyli astronomowie piątek jest najczęstszym dniem tygodnia przypadającym w 13 dzień miesiąca. Czyżby obawy wielu ludzi były więc związane ze zwykłą statystyką? Piątkowe obawy są z pewnością związane z historią.

Kilka przykładów? W dawnych wiekach piątek uważano za dzień szatana i wykonywano wówczas wyroki śmierci. W trzynastym miesiącu roku księżycowego umierało słońce, a rodziło się zło. W starożytnym Babilonie podczas świąt wybierano 13 ludzi, by wybrać jednego z nich i uśmiercić.