Podatki znów spadły (w komisji)

Po raz kolejny sejmowa komisja finansów publicznych odłożyła głosowania nad poselskimi poprawkami do rządowego projektu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sejmowa komisja finansów publicznych miała w czwartek wznowić prace nad zmianami do ustawy o PIT przerwane trzy tygodnie temu po wyrzuceniu Samoobrony z koalicji rządzącej.

- Zdejmuję ten punkt posiedzenia - oznajmiła jednak w czwartek rano szefowa komisji Aleksandra Natalli-Świat (PiS). Tłumaczyła, że potrzebny jest czas na dodatkowe analizy.

- Boją się głosować, nie mają większości w komisji - skomentował w rozmowie z dziennikarzami Paweł Arndt (PO).

- W takim tempie nie zdążymy uchwalić zmian w podatkach w wymaganym terminie - mówił w tym czasie do posłów z komisji Zbigniew Chlebowski z PO. Jeśli zmiany w PIT mają obowiązywać w przyszłym roku, muszą być opublikowane w Dzienniku Ustaw przed końcem listopada. Do tego czasu muszą je zaakceptować Sejm, Senat i prezydent.

Przewodnicząca komisji tłumaczyła, że głosowania w komisji nad poselskimi poprawkami odbędą się w najbliższą środę. Sejm zakończy prace nad nowelizacją ustawy o PIT na posiedzeniu w dniach 24-27 października. Senat upora się z nimi w ciągu dwóch tygodni. Prezydent będzie miał dwa tygodnie na podpisanie zmian.

- Zdążymy - oświadczyła Aleksandra Natalli-Świat.

Opozycja powątpiewała. - Żeby ułatwić i przyspieszyć prace komisji, Platforma przygotowała projekt zmian w ustawie o PIT zawierający tylko te rozwiązania, które są korzystne dla podatników i nie budziły przy tym kontrowersji w czasie prac w komisji finansów - oznajmił Zbigniew Chlebowski. Chodzi m.in. o odmrożenie progów podatkowych, kwoty wolnej od podatku i kwot kosztów uzyskania przychodu. W swoim projekcie PO zapisała też przyspieszoną amortyzację dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, ułatwienia w przekazywaniu 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego i zwiększenie odpisów diet dla Polaków pracujących za granicą.

- Bardzo się z tego cieszę. Ta inicjatywa bardzo dobrze rokuje przed środowym posiedzeniem komisji - oceniła Natalli-Świat.