Ruszyły 12. targi Twoje Pieniądze

W tym roku tylko nieliczne instytucje finansowe biorą udział w targach. Nie brakuje za to stoisk reklamujących producentów kanapek i pizzy

- Po raz pierwszy od 50 lat przeciętnie zarabiającego Polaka stać praktycznie z marszu na kredyt mieszkaniowy - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak, który otworzył 12. Forum Kapitałowo-Finansowe "Twoje Pieniądze". - Można wejść do banku i wziąć kredyt, na który możemy sobie pozwolić. To dowód na rozwój rynku kapitałowego - dodał.

W targach, które potrwają do soboty, bierze udział ponad 500 wystawców. Organizatorami są: warszawska giełda, Polska Izba Ubezpieczeń, Związek Banków Polskich oraz Biuro Reklamy. Targom towarzyszą liczne debaty publiczne i prezentacje firm. Giełda przygotowała krótką szkołę giełdową. Zaplanowano też warsztaty dla firm dotyczące inwestowania i ubezpieczeń oraz pozyskiwania funduszy europejskich.

Tegoroczne targi poza ciekawymi debatami niewiele mają jednak wspólnego z finansami. Wśród wystawców zabrakło bowiem najważniejszych firm ubezpieczeniowych, banków, biur maklerskich, funduszy inwestycyjnych czy emerytalnych. - Targi odwiedzane głównie przez szkoły nas nie interesują. Nic nam nie dają - usłyszeliśmy od przedstawiciela jednej z największych w Polsce instytucji finansowej. Na targach częściej można trafić na stoiska zagranicznych mennic państwowych. Powód? Część targów Twoje Pieniądze to targi Coin Expo 2006 gromadzące kolekcjonerów i inwestorów działających na rynku monet oraz Ogólnopolski Salon Franchisingu.

Jak się dowiedzieliśmy, prawo do używania nazwy "targi "Twoje Pieniądze"" ma warszawska giełda. Od przyszłego roku zamierza z niej korzystać bardziej niż dotychczas. Impreza ma koncentrować się na coraz bardziej skomplikowanym świecie finansów.