Gwiazdy jazzu w Szczecinie

Wokalistka Judy Bady i trębacz Nicholas Payton to największe gwiazdy zaczynających się dziś w Szczecinie V Międzynarodowych Zmagań Jazzowych

Talent Paytona odkrył Wynton Marsalis, który zafascynował się grą 13-letniego wówczas chłopca. Koncert Nicolas Payton Quintet będzie pierwszą w Polsce prezentacją autorskiego zespołu lidera. Wcześniej przyjeżdżał jako muzyk towarzyszący innym. Z kolei głosu Judy Bady można posłuchać na najnowszej płycie Piotra Wojtasika "We Want To Give Thanks". Zaśpiewała tam piękny tytułowy song.

Bady odkrył dla światowego jazzu Bobby McFerrin. Kilkanaście lat temu poszła na jego koncert. Jednym z jego elementów były muzyczne improwizacje z publicznością. Dziewczyna zauważyła, że gwiazda wyciąga do wspólnego śpiewania samych mężczyzn. "Hej Bobby, czy ty masz problem z kobietami?" - zawołała z widowni. "Jeszcze nie" - zaśmiał się McFerrin. I zaimprowizował melodię a Judy zaśpiewała razem z nim. Po koncercie namówił ją na wyjazd do Nowego Jorku. Dotychczas nagrała tylko jedną autorską płytę "Blackbird".

Podczas koncertu w Szczecinie Judy Bady zaśpiewa też kilka standardów w duecie z Mieczem Szcześniakiem. Oboje będą jurorami konkursowej części Zmagań.