Szymczyk kuratorem Berlina

Polski krytyk sztuki Adam Szymczyk otrzymał nominację na głównego kuratora ważnej międzynarodowej wystawy sztuki współczesnej - 5. Berlin Biennale w 2008 r.

Szymczyk, rocznik 1970 r., studiował w Warszawie, współpracował z galerią Foksal. W 1997 r. założył razem z Joanną Mytkowską i Andrzejem Przywarą działającą do dzisiaj jako galeria i instytucja promująca najnowszą sztukę Fundację Galerii Foksal. Od 2003 r. jest dyrektorem Kunsthalle w Bazylei. Wybrało go międzynarodowe jury składające się m.in. z dyrektorów Muzeum Van Abbe w Eindhoven w Holandii, Kunstverein we Frankfurcie i Haus der Kunst w Monachium.

Szymczyk będzie mógł decydować o tytule i programie imprezy. Wiadomo, że odbędzie się w gmachu Kunstwerke w Berlinie, ale Szymczyk może też wybrać dla swojej wystawy dodatkowe lokalizacje. Biennale odbywa się w Berlinie od 1998 r. Od 2003 r. jest wspierane przez potężną niemiecką instytucję promocji kultury Kulturstiftung des Bundes/German Federal Cultural Foundation.

Szymczyk przyznaje, że propozycja jest dla niego dużą zawodową satysfakcją. - Biennale tym się wyróżnia na tle innych podobnych międzynarodowych imprez, że powstało jako inicjatywa oddolna dynamicznie rozwijającego się środowiska sztuki w Berlinie, a nie wedle pomysłu polityków - mówi "Gazecie". - Najpierw były osoby, które uznały, że wystawa jest im potrzebna, a dopiero potem nastąpiła instytucjonalizacja.

Jaki ma pomysł na wystawę? - Za wcześnie, by o tym mówić. Nna pewno będzie inna niż poprzednia, autorstwa Maurizio Cattelana, Massimiliano Gionii i Ali Subotnick, kiedy sztuka współczesna zasiedliła Auguststrasse, biennale rozegrało się wtedy wzdłuż jednej ulicy.

Teraz w Kunsthalle w Bazylei trwa wystawa jego autorstwa "Quauhnahuac: linia prosta jest utopią", której punktem wyjścia była książka Malcolma Lowry'ego "Pod wulkanem".