Będzie nowy właściciel Polmosu Lublin

Amerykański fundusz Oaktree Capital Management chce kupić wszystkie akcje trzeciego co do wielkości producenta wódek w Polsce Polmosu Lublin

Lubelska spółka jest znana ze swojej sztandarowej wódki Żołądkowa Gorzka. Obecnie kontroluje blisko 10 proc. krajowego rynku, ustępując tylko dwóm potentatom - amerykańskiemu CEDC i Grupie Sobieski. Każdy ma po mniej więcej 31-33 proc. rynku.

Oaktree podpisał już umowę kupna spółki Jabłonna posiadającej pakiet 41 proc. Polmosu Lublin. Ogłosił też po 52 zł wezwanie na wszystkie pozostałe papiery notowane na warszawskiej giełdzie.

Jabłonnę kontroluje lubelski przedsiębiorca i poseł PO Janusz Palikot. Od zeszłego roku starał się sprzedać spółkę i wyjść z branży spirytusowej, po tym jak Polmosowi Lublin nie udało się kupić prywatyzowanego Polmosu Białystok. Chętnym do przejęcia był CEDC, ale nie zgodził się UOKiK, bo zagroziłoby to konkurencyjności na rynku wódek gatunkowych.

Fundusz Oaktree, zarządzający 31 mld dol., specjalizuje się w inwestycjach w firmy z sektora spożywczego wymagających zmian lub restrukturyzacji. W Polsce zainwestował np. w producenta lodów Zieloną Budkę i wytwórcę opakowań Nordenia.