Jak Wikipedia uśmierciła poetkę

Do redakcji "Gazety" zadzwoniła znana częstochowska pisarka i poetka Barbara Rosiek. - Czy wiecie, że nie żyję? - spytała.

Autorka wciąż wznawianego "Pamiętnika narkomanki" i innych utworów prozatorskich oraz tomików poezji, wierząc w siłę "Gazety", chciała, żebyśmy sprawdzili, czy nie jest duchem. Takiego wrażenia nabrała po lekturze swojej noty w internetowej encyklopedii Wikipedia.

Otworzyliśmy więc poświęcone jej hasło, a tam stoi jak wół: Barbara Rosiek (ur. 25 czerwca 1959 w Częstochowie, zm. 13 czerwca 2006 w Częstochowie) - polska pisarka i poetka.

- Wiadomości o mojej śmierci są mocno przesadzone, jednak dla autora tej notki mogę nie żyć - mówi Rosiek. - Ale on sugeruje, że nigdy nie wyszłam z nałogów: "W swojej ostatniej książce "Alkohol, prochy i ja"" autorka w dalszym ciągu opisuje swoje uzależnienie, z którym nie może sobie poradzić". I to mnie już naprawdę zdenerwowało, bo - jak wiecie - moje uzależnienia to przeszłość, a ten człowiek łże jak pies.

Zwróciliśmy Rosiek uwagę na informację od organizatorów Wikipedii, zamieszczonej na górze każdej strony z hasłem. Wynika z niej, że każdy ma możliwość rozszerzyć artykuł, a jeśli znajdzie błąd, może go poprawić albo zgłosić. - Niczego nie będę poprawiać, bo nie bawię się w pisanie encyklopedii - rzuciła cokolwiek wzburzona. - Powiedzcie tylko Czytelnikom, że nadal żyję i nadal piszę.

Zapewniamy więc, że ta rozmowa telefoniczna nie była rozmową z duchem. Co więcej, jeszcze w lipcu pisaliśmy o nowej książce poetyckiej Rosiek, zawierającej dwa zbiorki wierszy: "Uwierzyć" i "Melancholia". Są one rekapitulacją czasu choroby - ciężkiej choroby, z której jednak pisarka wyszła zwycięsko. Publiczne przypisywanie jej śmierci jest więc okrutnym zbiegiem okoliczności. Jednak w myśl ludowej mądrości wróży pisarce długie życie.

Wiki to po hawajsku "szybko", zaś Wikipedia jest światową encyklopedią internetową, która działa od kilku lat. Jej polska wersja powstała 26 września 2001 r. Jednym z dwóch współzałożycieli był częstochowski lekarz Krzysztof Jasiutowicz. Dziś Wikipedia liczy 301 816 haseł. Jej autorzy podkreślają, że jest to wolna encyklopedia - co oznacza, że każdy może dodawać i rozbudowywać hasła, wprowadzać w nich zmiany. Do zawartości Wikipedii należy więc podchodzić z dystansem, co udowodniła głośna przed rokiem prowokacja: życiorys i osoba Henryka Batuty, komunisty mordującego katolików, okazały się zmyślone. Zanim ujawniono oszustwo, Henryk Batuta zdołał zaistnieć w paru poważnych publikacjach, w tym w pracy magisterskiej.

W poniedziałek po południu informacje o Barbarze Rosiek były już prawidłowe.