Kazachstan zwiększy tranzyt ropy przez Gruzję

Gruziński terminal w Batumi nad Morzem Czarnym nie zostanie bez ropy. Dodatkowe dostawy ropy do tranzytu przez Gruzję zapowiedział kazachski koncern KazMunaiGaz, który został wspólnikiem terminalu w Batumi.

Na świecie panował ostatnio tak wielki apetyt na kaspijską ropę naftową, że terminal w Batumi pękał w szwach. W tym roku przeładuje 12 mln ton ropy naftowej. Opłaca się, chociaż surowiec do terminalu dostarczano cysternami kolejowymi z Azerbejdżanu, korzystając ze stosunkowo kosztownego transportu. Teraz jednak terminalowi groziła praca na pół gwizdka. Do tej pory 60 proc. surowca przeładowywanego w Batumi pochodziło z azerskich złóż. W połowie roku ruszył jednak wielki rurociąg z Baku w Azerbejdżanie, przez Gruzję do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Czarnym. Do tego rurociągu Azerbejdżan oddaje teraz swoją ropę. Pracę dla terminalu w Batumi zapewni za to Kazachstan, zwiększając dostawy do tranzytu przez Gruzję. Do tej pory kazachska ropa stanowiła jedną piątą przeładunków w Batumi. Ile jej dotrze teraz przez Morze Kaspijskie do Baku, a stąd koleją gruzińskiego terminalu nad Morzem Czarnym? KazMunaiGaz nie ujawniło. Kazachski koncern został też wspólnikiem gruzińskiego terminalu. Odkupił jego udziały od spółki Green Oak Holdings, której właścicielem jest Jan Bonde Nielsen. To duński przedsiębiorca, który działa od lat w wielu branżach. Zbił fortunę w latach 60. prowadząc w Europie i Kenii największe na świecie plantacje kwiatów. W latach 70. próbował przejąć duńskie stocznie, ale po konflikcie z rządem plan ten spalił na panewce. W latach 90. zaczął inwestować w Rosji i pozostałych państwach b. ZSRR. Do zeszłego roku zasiadał w radzie dyrektorów koncernu PetroKazakhstan, który eksploatuje wielkie złoża kazachskiej ropy naftowej. Pod koniec 2005 r. PetroKazakhstan za 4,2 mld dolarów został przejęty przez chiński koncern paliwowy CNPC.

Green Oak kupiło terminal w Batumi po prywatyzacji w 1999 r. Później udziałowcami terminalu zostały także szwajcarska spółka ENR, brytyjski fundusz inwestycyjny Hillside Apex Fund i spółka Nobel Investment Ltd., należąca do francuskiego banku BNP Paribas.