Nowe zdjęcia "Marsjańskiej Twarzy"

Sonda Mars Express wykonała nowe zdjęcia tajemniczej marsjańskiej "Twarzy" - donosi portal internetowy BBC.

Góra do złudzenia przypominając ludzką twarz został odkryta w 1976 roku przez amerykańską sondę Viking 1. Od tego czasu "Marsjańska Twarz" stała się źródłem mitów i teorii spiskowych. Niektórzy twierdzą, że jest ona pierwszym dowodem na istnienie pozaziemskiej cywilizacji.

Nowe zdjęcia "Twarzy" zostały wykonane w lipcu tego roku. Początkowo uchwycenie tajemniczej góry było utrudnione z powodu mgły i dużej ilości pyłów w atmosferze. Korzystne warunki pojawiły się dopiero 22 lipca.

Zdjęcia wykonane kamerą wysokiej rozdzielczości zostały następnie poddane obróbce przez niemieckich specjalistów. Dzięki niej początkowo "płaskie" ujęcia zyskały perspektywę. Efekt jest więcej niż dobry - jak zgodnie twierdzą naukowcy. - Nowe zdjęcia przynoszą nie tylko świeże i dokładniejsze spojrzenie na teren będący obiektem zainteresowania wielu fanów kosmosu. Stanowią również niezwykle cenny materiał dla geologów badających powierzchnię planet - twierdzi Dr Agustin Chicarro z Europejskiej Agencji Kosmicznej.