Centrum Nauki Kopernik na Powiślu

W Warszawie nad samą Wisłą powstanie pierwsze w Polsce Centrum Nauki ?Kopernik?

Projekt jest już gotowy (na zdjęciu), inwestor wystąpił wczoraj o pozwolenie na budowę. Eko-gmach będzie wykorzystywał energię słońca i wodę z opadów. - To wolno stojący obiekt krajobrazowy, megaforma na styku lądu i wody z delikatnym pejzażem Wisły w tle - mówił dr Jan Kubec, główny projektant z pracowni z Rudy Śląskiej, która wygrała konkurs architektoniczny w zeszłym roku.

W budynku będzie planetarium świecące w ciemności niczym rozżarzony meteoryt. Na dachu Centrum Nauki znajdzie się ogród (nazwany tektonicznym) z charakterystycznymi lejami, które "zapadną się" w głąb budowli, tworząc w ten sposób szklane świetliki. Mają w nich rosnąć drzewa.

W środku Kopernika stałe wystawy ukażą historię wiedzy i technologii, ale bez gablot i tabliczek "Nie dotykaj". Tu wszyscy będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty naukowe.

Budowę finansuje Warszawa (90 mln zł), a urządzenie ekspozycji stałych i planetarium - Ministerstwo Nauki (kolejne 67 mln zł). Pierwszy etap inwestycji będzie gotowy do końca 2008 r., a całość - w połowie 2009 r.