Apple rusza na podbój kinomaniaków

Apple, po tym jak rozkręcił cyfrową sprzedaż muzyki w internecie, ruszy na podbój rynku filmowego

Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje, że w iTunes będzie można kupić filmy z wytwórni należących do koncernu Walta Disneya (Steve Jobs, szef Apple, zasiada w jego radzie nadzorczej). Na początek w ofercie e-sklepu Apple znajdzie się 75 filmów: to m.in. "Piraci z Karaibów 2" i animowane "Auta". Większość tytułów można kupić za 9,99 dol. (premierowe od 12,99 do 14,99 dol.). Szef Apple przekonuje, że pomimo skromnej oferty, iTunes powtórzy sukces serwisu z serialami telewizyjnymi - zaczęło się od pięciu seriali stacji ABC, dziś jest ich ponad 220 z ponad 40 stacji.

Filmy mają być niemal takiej samej jakości, jak na płytach DVD. Przy internetowym łączu o prędkością 5 Mb/s, ściągnięcie pliku wideo powinno zająć ok. pół godziny. Na razie filmy będą mogli kupować tylko amerykańscy internauci, w przyszłym roku ma wystartować międzynarodowa wersja filmowego iTunes.

Apple ma też chrapkę na wejście do domowego salonu - spółka ujawniła prototyp cyfrowego dekodera o roboczej nazwie iTV, który ma pojawić się na rynku w pierwszym kwartale 2007 r. Dzięki skrzynce wielkości połowy Maca mini (komputer Apple), można bezprzewodowo połączyć odbiornik telewizyjny z komputerem i na ekranie telewizora oglądać np. programy uprzednio zakupione w iTunes, albo inne filmy z twardego dysku peceta. Dekoder ma kosztować 299 dol.

Apple pokazało też wczoraj nowe modele iPodów - m.in. iPod obsługujący pliki wideo o pojemności 80 GB (cena - 349 dol.). Właściciele nowych iPodów będą mogli też grać na nich w takie gry jak "Bejeweled", "Tetris" czy Zuma (do kupienia w iTunes za 4,99 dol.)