Liczba abonentów stacji, która obchodzi właśnie dziesiątą rocznicę działalności na polskim rynku, wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat blisko dwukrotnie. Tak znaczne przyspieszenie rozwoju ma związek z wprowadzeniem dodatkowych kanałów filmowych Cinemax i Cinemax2. Na przełomie roku firma wprowadzi do swej oferty piąty płatny kanał, tym razem komediowy. Średnia opłata abonamentowa za podstawowy kanał HBO wynosi 30 zł miesięcznie.
- Testujemy usługę wideo na żądanie, której wprowadzenia spodziewam się w przyszłym roku. Klienci płaciliby dodatkowo stałą opłatę miesięczną za możliwość zamówienia filmu - powiedział nam prezes Kutela.
Jego zdaniem do wyboru byłoby kilkadziesiąt filmów, których lista zmieniałaby się co tydzień.
HBO jest kolejną firmą po TP SA, ITI (właściciel TVN), Dialogu, czy Multimedia Polska, która wprowadza wideo na żądanie.
Program HBO jest obecnie dostępny w większości telewizji kablowych oraz na platformie cyfrowej Cyfra+ (trzeba mieć dekoder). Firma nie udziela informacji o swych wynikach finansowych. Prezes Kutela deklaruje jedynie, że zainwestowała w Polsce "kilkadziesiąt milionów dolarów", m.in. współfinansując 13 polskich filmów. Zmalał też problem piractwa trapiący firmę, zwłaszcza na początku działalności w Polsce.
Stacja HBO była dotąd kojarzona z takimi głośnymi serialami jak "Rodzina Soprano", "Sześć stóp pod ziemią" czy "Anioły w Ameryce". Najnowszy i zarazem najdroższy serial to historyczny "Rzym" - kosztował ponad 100 mln dol. Emituje też firmy fabularne, które zeszły z ekranów kin i od kilku miesięcy znajdują się w ofercie DVD (w ciągu 10 lat można było obejrzeć 3,5 tys. filmów). Firma wycofała się już z widowisk sportowych. Jak twierdzą pracownicy HBO, najkrótszy program w historii stacji trwał tylko 53 sekundy. Była to pamiętna walka Andrzeja Gołoty z Lennoksem Lewisem.
Teraz HBO zainteresowało się filmami dokumentalnymi, wykorzystując fakt, że TVP woli stawiać na publicystykę i emituje dokumenty późno, np. we wtorki o godz... 1.20 w nocy. Zdaniem prezesa Kuteli mają to być filmy "kontrowersyjne i odważne, zaskakujące punktem widzenia, ale nieidące za pokusą taniej sensacji".
Nowe pasmo dokumentalne HBO "Bez cenzury" zainauguruje 28 października film o krematorium w czeskiej Ostravie. Będzie też "Istnienie" o nieuleczalnie chorym aktorze Jerzym Nowaku, który przekazał swoje ciało w testamencie Akademii Medycznej, czy "Wojownik" o nieco zapomnianym już dziewięciokrotnym mistrzu świata w kick boxingu Marku Piotrowskim.