Co powstanie na Ground Zero

Wiadomo już, jak zostanie zagospodarowana przestrzeń pozostała po budynkach World Trade Center - podaje BBC. 7 września przedstawiono ostateczne projekty czterech wieżowców, które staną na Ground Zero, otaczając pomnik na cześć ofiar zamachów z 11 września. Zostały one zaprojektowane przez światowej sławy architektów: Daniela Libeskinda, Normana Fostera, Richarda Rogersa i Fumihiko Maki

Wieża Wolności (Freedom Tower) - Daniel Libeskind

Budynek projektu Libeskinda będzie głównym wieżowcem w kompleksie. Wieża osiągnie wysokość 541 metrów i stanie się najwyższym budynkiem na świecie.

Wieża 2 - Norman Foster

Wieża będzie wyższa niż Empire State Building (bez iglicy), osiągając wysokość 389 metrów . Zostanie zwieńczona czterema olbrzymimi diamentami, wskazującymi miejsce pamięci ofiar zamachów z każdego punktu obserwacyjnego w mieście. Diamenty będą oświetlać Lower Manhattan w nocy. Ich powierzchnia będzie porowata, żeby zapobiec zaleganiu śniegu i lodu.

Wieża 3 - Richard Rogers

Wieżowiec 3, o wysokości 358 metrów, będzie niższy i smuklejszy niż wieża 2. Zwieńczony zostanie czterema 30-metrowymi iglicami, umieszczonymi w czterech rogach budynku.

Wieża 4 - Fumihiko Maki

Wieżowiec 4 będzie najniższym z czterech budynków, o wysokości 294 metrów. Został on zaprojektowany w stylu minimalistycznym. Budynek zostanie pokryty dziurkowanym aluminium, dzięki czemu stanie się także najlżejszym z drapaczy chmur. W środku oprócz biur znajdzie się restauracja z widokiem na miejsce pamięci ofiar.

W marcu 2006 roku rozpoczęła się budowa Wieży Wolności. Budowa pozostałych wieżowców ma rozpocząć się w 2007 lub 2008 roku i zostać ukończona do 2012.

Zgodnie z koncepcją architektów, ludzie mają przychodzić na Ground Zero, żeby zadumać się nad przeszłością, ale i pomarzyć o przyszłości.