1,6 mld euro za Coldplay i Christinę Aguilerę

Koncern Vivendi zapłaci niemieckiej spółce Bertelsmann 1,63 mld euro za spółkę BMG Music Publishing, do której należą prawa autorskie m.in. do utworów zespołu Coldplay czy Britney Spears

Koncern Vivendi zapłaci niemieckiej spółce Bertelsmann 1,63 mld euro za spółkę BMG Music Publishing, do której należą prawa autorskie m.in. do utworów zespołu Coldplay czy Britney Spears.

Tym samym Vivendi w jednym ręku będzie miał i największą na świecie wytwórnię fonograficzną (Universal Music), i największy katalog praw do utworów muzycznych. BMG Music Publishing to trzeci co do wielkości gracz na rynku wydawców muzycznych. Ma prawa do ponad miliona utworów tak popularnych wykonawców, jak: Christina Aguilera, Linkin Park, Robbie Williams, Maroon5, Coldplay, Britney Spears oraz Justin Timberlake.

Spółka zarabia na opłatach licencyjnych zarówno za każdy sprzedany album, jak i za wykorzystanie utworów w filmach czy serialach, a także w komórkach (np. dzwonkach). W ub.r. zanotowała przychody w wysokości 371 mln euro.

Według nieoficjalnych informacji na BMG chrapkę miało sześciu innych graczy. Vivendi sprzątnęło spółkę sprzed nosa m.in. Warner Music Group oraz koncernowi Viacom.

Transakcję zaakceptowały już zarządy obu spółek. Zgodę wyrazić muszą jeszcze urzędy antymonopolowe w USA i w Europie.

Także wczoraj obie spółki poinformowały o ugodzie w sprawie Napstera, niegdyś najpopularniejszego serwisu wymiany plików (P2P), dzięki któremu miliony internautów za darmo dzieliły się plikami muzycznymi zgromadzonymi na twardych dyskach swoich komputerów. W 2001 r. sąd nakazał zamknięcie Napstera, ale przy okazji dostało się i Bertelsmannowi. Niemiecki koncern został oskarżony przez kilka firm z branży muzycznej - m.in. przez Vivendi - o finansowanie Napstera. Bertelsmann w ramach ugody zapłaci Vivendi 60 mln dol.