Nowa "Trójka" Skowrońskiego

Radiowa "Trójka" pod rządami Krzysztofa Skowrońskiego będzie - jak zapowiada jej naczelny - stacją pełną wolności.

Skowroński w lipcu zastąpił na stanowisku szefa "Trójki" Witolda Laskowskiego. Wcześniej pracował w TV Puls, Polsacie i TVP 1 i Radiu Zet, a w "Trójce" prowadził niegdyś poranny "Salon polityczny".

Filozofia Skowrońskiego to stacja pełna audycji autorskich: - Nie wiem, co będzie grał dany prezenter. Po to audycja jest autorska, żeby to autor widział, co w niej będzie. Nasi poprzednicy byli stargetowani, sformatowani i uzależnieni, a my jesteśmy wolni.

O podejściu do prowadzenia stacji świadczy sposób bycia jej nowego szefa oraz styl jego wypowiedzi, pełen luźno rzucanych metafor: - "Trójka" to słoń, który nie będzie ścigał się z innymi stacjami. Wycofujemy się z zawodów. Wcześniej temu słoniowi ucięto trąbę, nogi i ogon, ale my go teraz poskładamy z powrotem. Będziemy tu gospodarzyć - tu posiejemy żyto, tu konopie, tu postawimy ul, a tu mały domek dla kozy w zimie, żeby się nie męczyła.

- Nie chcemy być dodatkiem do stresu. Chcemy podłączyć się do tego, co piękne, a nie wzmacniać to, co złe. Kierujemy nasz program do tych, którzy właśnie podjęli pracę, ale chcemy też przyciągnąć 18-latków - deklaruje.

"Trójka" powraca do "sprawdzonych form". Oznacza to m.in. ponowne wydłużenie popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" Roberta Kantereita do trzech godzin (od 16 do 19). Skowroński zapowiedział także "pogłębioną publicystykę od innej strony". Oznacza to m.in., że "Śniadanie w Trójce" zostaje przeniesione z niedzieli na sobotę i potrwa teraz trzy godziny, od 9 do 12. Beata Michniewicz zaprosi nie tylko polityków, ale także dziennikarzy i komentatorów, bo, jak wyjaśnił Skowroński: "Każdy ma coś do powiedzenia, ale te "cosie" - by zacytować Kubusia Puchatka - są inne".

W sobotę w południe pojawi się też audycja Dariusza Rosiaka "Raport o stanie świata". Więcej publicystyki będzie też w trójkowym "Poranku" Piotra Barona - od godz. 6 do 9 pojawią się m.in. minipasma "Bez komentarza", "Myśl dnia" i "Salon polityczny" Michała Karnowskiego z "Newsweeka". W "Poranku" zmieści się także pięć przeglądów prasy i dwa serwisy ekonomiczne.

Wkrótce ma się zebrać Akademia Muzyczna, w której skład wchodzą m.in. Marek Niedźwiecki, Wojciech Mann, Piotr Kaczkowski i Jan Ptaszyn Wróblewski. To oni mają ustalić, jaką muzykę i jakie koncerty pojawią się w stacji. Wiadomo, że wszyscy wymienieni będą mieć programy autorskie. Tuż po "Liście Przebojów" w piątek o godz. 22 Piotr Stelmach poprowadzi nową audycję z muzyką spoza głównego nurtu "Offensywa". Muzykę prezentować będą także Piotr Metz i Marcin Kydryński.

Nowe audycje to "Tu mówi polski Londyn", czyli wieści z życia mieszkającej w Londynie zarobkowej Polonii oraz KOZA, czyli Komitet Organizacyjny Zwalczania Apatii. To nowa audycja Agnieszki Szydłowskiej i Andrzeja Nejmana, w której mają znaleźć się skecze i abstrakcyjny humor (piątek, godz. 15). Swoje programy będą mieć także Dariusz Bugalski, Katarzyna Stoparczyk i Magda Jethon.