Zbigniew Pendel: Minister edukacji Roman Giertych ogłosił program dla szkoły "Czterech P: porządek, patriotyzm, prestiż i prawda". Tego potrzebuje dzisiejsza szkoła?
Irena Dzierzgowska,: To jest absurdalne, same banały, które można przypisać nie tylko do szkoły, ale do każdej instytucji. To balon, w którym są puste hasła, i dowód, że pan minister Giertych jest kompletnie nieprzygotowany do pełnienia tej funkcji. Nie zna się na edukacji i nie wie, co jest w niej ważne. Wydaje się mu, że rządzenie oświatą to rzucanie różnych pomysłów, ale ich nie przekłada na działania.
Albin Tofler, opisując XIX-wieczną szkołę, mówił o programie "Trzech P: posłuszeństwo, punktualność, powtarzanie czynności". Tamta szkoła miała przygotowywać robotników dla wielkich zakładów. Świat się zmienił, szkoła dziś ma inne cele, ale pan Giertych tego nie zauważył.
I zapomniał o innym P - czyli podręcznikach, wciąż bardzo drogich. Giertych wyrzucił do kosza porozumienie z wydawcami wypracowane przez rząd Marcinkiewicza. Obiecał swój pomysł, ale wczoraj nie przedstawił go posłom. Za to rodzice jak co roku muszą mieć co najmniej kilkaset złotych na podręczniki dla dzieci.
- Tamto porozumienie dawało szanse na obniżkę. Ale moim zdaniem Giertych je zerwał, bo ma inny pomysł. Chciałby obniżyć ceny, wyznaczając jedną książkę do każdego przedmiotu, którą sam wybierze. Boję się tego. Może zmusi tym wydawcę do obniżki, ale koszt społeczny takiego monopolu MEN byłby ogromny. Może fizyka się obroni, ale już biologia, historia czy język polski w wersji resortu pana Giertycha mogą być przerażające.
P - jak patriotyzm wpajany w szkole. Co Pani na to?
- Buntuję się przeciw centralnie wpajanemu patriotyzmowi. Będzie jak w PRL-u - wyznaczone święta, kiedy stawać na baczność. I cały ten patriotyzm na tym się skończy. Cała wizja szkoły Giertycha oparta jest na myśleniu o dyscyplinie, wychowaniu dla posłuszeństwa, według jednej sztancy - grzecznie słuchać starszych.
A dziś szkoła powinna wpajać postawę obywatelską, uczyć odpowiedzialności i otwartości. Zachęcać do współpracy z innymi i poszukiwania, zainteresowania światem. Koncepcje Giertycha zamykają drogę do tego.