Zaprojektuj polskie euro!

Narodowy Bank Polski już teraz zastanawia się jak zaprojektować polskie euro. Prawo głosu przyznano obywatelom

Ostatnia stacja benzynowa przed granicą i przymusowe kupowanie cukierków za bilon w portfelu? Czy sam myślałeś jak pozbyć się ciążącej obcej gotówki? To znany problem przy wyjazdach zagranicznych. Najpierw kłopotliwe liczenie ile wymienić, aby starczyło, a potem panika, co zrobić, aby nie zabrakło, lub w popłochu szukanie bankomatu. Mowa tutaj o wymianie złotówek na walutę obcą.

Jeszcze dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić, że taka sytuacja za kilka lat ulegnie zmianie. Polska po wejściu do Unii Europejskiej dobrze poczuła się w nowej, sprzyjającej ekonomicznie sytuacji i garściami czerpie z Unijnego źródła. Sceptycy (często mówią o sobie realiści) będą przytaczać argumenty, jak jesteśmy niegospodarni, ile musimy włożyć aby cokolwiek wyjąć z unijnego worka, jednak, jak pokazują badania i co sami bardziej odczuwamy żyje nam się lepiej. Szybko przyzwyczajamy się do podwyższonych standardów, a analizy makroekonomiczne pokazując wzrost najczęściej obrazują tempo gospodarki, zaś opisując spadek wskazują bezrobocie.

Kolejnym etapem integracji jest wprowadzenie, także i w Polsce, wspólnej waluty. Jesteśmy coraz bliżej spełnienia wymaganych przez Unię Gospodarczo-Walutową kryteriów konwergencji, które przypomnijmy w skrócie zakładają: ograniczenie wzrostu inflacji, stabilny kurs walutowy, deficyt budżetowy nie przekraczający 3% PKB. Już sama próba dostosowania się do tych zasad wymusza większą ostrożność przy żonglowaniu obietnicami wyborczymi.

Czy wprowadzenie wspólnej waluty jest realne w 2009 roku?

Na to pytanie trudno znaleźć wiążącą odpowiedź, wiadomo jednak, że z perspektywy każdego z nas indywidualnie, im szybciej uporamy się z wprowadzeniem euro, tym szybciej na wakacje będziemy wyjeżdżać nie zmieniając zawartości portfela.

Aby oswoić się z nową walutą, która już niebawem będzie na stałe "prawnym środkiem płatniczym w Polsce" została uruchomiona strona internetowa informująca o integracji walutowej i konkurs "zaprojektuj polskie euro". Euro jest walutą, która na terenie całego obszaru posługuje się jednorodnymi banknotami i różnymi monetami w zależności od kraju pochodzenia. Narodowy Bank Polski już teraz zastanawia się jak zaprojektować polskie euro. Teraz prawo głosu zostało przyznane obywatelom, aby zaproponować jaki wizerunek mamy wnieść do Europy. Na stronie domowej konkursu można uzyskać zarówno kompleksowe informacje na temat euro jak i wziąć udział w konkursie na wizerunek monet euro. Sponsorem nagród w konkursie jest Bank Zachodni WBK, a patronem medialnym gazeta.pl.