Wystawa antyaborcyjna: prokurator za oskarżonym

Zaskakujący finał w sprawie kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej. W dniu, gdy miał być ogłoszony wyrok na jej organizatora, łódzka prokuratura zażądała... uniewinnienia oskarżonego.

W czerwcu ubiegłego roku 25-letni Łukasz Wróbel, działacz Młodych Konserwatystów, zorganizował w Łodzi wystawę "Wybierz życie". W centrum miasta stanęło 14 olbrzymich plansz, a na nich drastyczne zdjęcia ludzkich płodów po aborcji zestawiono z fotografiami ofiar tragedii i wojen. Kilku łodzian złożyło zawiadomienia do policji i prokuratury. Śródmiejska prokuratura zajęła się sprawą od razu, potem zleciła dochodzenie policji. Ta uznała, że autor wystawy popełnił wykroczenie: w miejscu publicznym umieścił zdjęcia o nieobyczajnej treści, które "wywołały oburzenie społeczne i dały wyraz lekceważenia uczuć innych osób".

We wrześniu, tuż przed wyborami sąd skazał Wróbla na 40 godzin pracy na cele społeczne. Wróbel się odwołał. Proces ruszył w Sądzie Rejonowym w Łodzi. W obronie Wróbla zeznawał Mirosław Orzechowski, wiceminister edukacji z LPR, który był wiceprezydentem Łodzi, kiedy wystawiono "Wybierz życie". Wczoraj miał zapaść wyrok. Ale w sądzie pojawił się niespodziewanie prokurator z wydziału postępowań sądowych Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Oznajmił, że zgodnie z prawem wstępuje do procesu, i zażądał uniewinnienia Wróbla. Na tym rozprawa się zakończyła.

Dlaczego prokuratura włączyła się do procesu, o którym głośno było w całej Polsce od ponad roku?

- Mamy takie prawo - mówi Sławomir Posmyk, szef wydziału postępowań sądowych z Prokuratury Okręgowej w Łodzi. - Wnieśliśmy o uniewinnienie, bo naszym zdaniem czyn nie był szkodliwy społecznie.

- Ale policja uznała, że jest odwrotnie i prokuratura nie oponowała.

- To było zdanie policji, nie nasze - odpowiada Posmyk.

Wróbel zapowiedział, że po zakończeniu procesu jego wystawa pojawi się także w innych miejscowościach. - Mam bardzo wiele zaproszeń od osób przychylnych tej ekspozycji - stwierdził.

Wyrok za tydzień.