Za drogie centrum nauki

Politycy PiS zaskoczeni, że ich rząd chce utworzyć kosztujące 31,5 mln zł rocznie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Podlegające Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego centrum ma działać od przyszłego roku. Ma przejąć część kompetencji resortu i organizować przetargi oraz dzielić pieniądze na naukę.

Wczoraj "Gazeta" ujawniła, że resortowy projekt centrum zakłada zatrudnienie stu osób, w tym: dyrektora, trzech zastępców, będzie też 15-osobowa rada nadzorcza. Średnie wynagrodzenie 6 tys. zł. Siedziba nowej instytucji ma kosztować 10 mln zł. Organizacje pracodawców, do których projekt za tydzień trafi na konsultacje, zapewniają, że go nie poprą. Tłumaczą, że to marnowanie pieniędzy.

Wczoraj władze PIS zapowiedziały sprawdzenie centrum. - Jeśli rzeczywiście pieniądze mają być wydawane na samych urzędników, to skandal. Sprawdzimy, czy wszystkie wydatki są potrzebne. Proszę pamiętać, że to tylko projekt, a projekty mają to do siebie, że często nie zamieniają się w obowiązujące prawo - mówi Tadeusz Cymański, wiceprzewodniczący klubu PIS.

Według szumnie ogłoszonego przez PiS programu "Tanie państwo" oszczędności na administracji miały dać 6 mld zł rocznie. Tylko że - jak wyliczyła PO - od początku roku wydatki na administrację wzrosły już o 2 mld zł.