Onet promuje ''społeczny'' dostęp do Wi-Fi

Portal Onet będzie współpracował z hiszpańską spółką FON i promował w Polsce jej model ?społecznego? bezprzewodowego dostępu do internetu WiFi.

Spółki podpisały już umowę o współpracy. Fon promuje specyficzny model dzielenia się dostępem do sieci. Zachęca, by osoby posiadające stałe łącze do internetu udostępniały je drogą radiową (WiFi) innym internautom za pomocą odpowiedniego routera. W zamian mogą albo inkasować od spółki pieniądze, albo (np. poza domem) sami korzystać za darmo z podobnego dostępu oferowanego przez innych członków tej społeczności (tzw. foneros). Spółka zarabia na osobach spoza społeczności, które - jeśli chcą skorzystać z dostępu oferowanego przez foneros - muszą jej zapłacić.

Umowa Onetu z Fon wiąże się z planami największego polskiego portalu, który chce uruchomić usługę szerokopasmowego dostępu do sieci. Jeszcze w tym roku Onet zacznie promować model lansowany przez Fon. - Liczymy na to, że do sieci FON przyłączy się w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy osób - mówi Łukasz Wejchert, prezes Onetu. Spółka chce stworzyć też sieć hotspotów, w których użytkownicy sieci Fon będą mogli podłączyć się do internetu. Obecnie w Polsce jest 188 foneros.