Wschód chce wiedzy za euro

Pięć województw ściany wschodniej ma już ponad 360 pomysłów na to, jak zagospodarować gigantyczne pieniądze, jakie trafią do nich w latach 2007-13. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowało listę projektów nadesłanych przez samorządy, które mogą być finansowane ze specjalnego Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". W ramach tego programu do pięciu najbiedniejszych województw w Polsce może trafić z Unii 2,2 mld euro.

Co może powstać za te pieniądze? Sztandarowy projekt to budowa szerokopasmowej sieci internetowej we wszystkich województwach. To projekt ponadregionalny, pięć województw - świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie, podlaskie i lubelskie - chce budować sieć, której końcówka znalazłaby się w każdej wsi ściany wschodniej!

- Chcemy postawić na nowoczesne projekty, m.in. zainwestować w kampus Uniwersytetu Białostockiego, stworzyć Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Dziś nie wystarczy tylko dobra droga do regionu, trzeba zapewnić też m.in. wykształconą siłę roboczą. Chcemy za pieniądze z Unii budować konkurencyjność - wyjaśnia "Gazecie" Karol Tylenda, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za pieniądze z UE.

Podobnie myślą pozostałe województwa. Tam też chcą inwestować w wiedzę: w okolicach Olsztyna mogłoby powstać Warmińsko-Mazurskie Centrum Genetyki Molekularnej, w Elblągu - park technologiczny, w Lublinie - Ośrodek Obsługi Inwestorów. Ale na liście MRR są również bardziej tradycyjne projekty: budowa dróg (np. obwodnica Tarnobrzegu), kanalizacji, inwestycje w turystykę.

Które z tych projektów będą finansowane? Na razie nie wiadomo - zgłoszone pomysły to tylko zarys projektów, tylko niektóre mają dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji. Jak są dzielone pieniądze w programie i między które projekty, określa MRR.

- Będzie twarda walka o to, które projekty okażą się najlepsze - mówi Karol Tylenda. Na razie wiadomo tylko tyle, ile pieniędzy jest do rozdania w latach 2007-13 w każdym województwie w ramach PO Polska Wschodnia:lubelskie - ok. 235 mln euro,podkarpackie - ok. 225 mln euro, podlaskie - ok. 129 mln euro,świętokrzyskie - ok. 138 mln euro,warmińsko-mazurskie - ok. 153 mln euro.