Kolejni podejrzani z "układu warszawskiego"

Prokuratura stawia korupcyjne zarzuty dwóm osobom, które miały pomagać w przekazywaniu łapówek w byłej gminie Centrum

Podejrzani to Katarzyna T., była żona zabitego rok temu Bogdana Tyszkiewicza (UW), szefa rady gminy Centrum w latach 90., oraz Bolesław B., były dyrektor w tej samej radzie.

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało ich we wtorek. Wczoraj przez cały dzień przesłuchiwała ich praska prokuratura okręgowa. Śledczy postawili im zarzuty. Katarzynie T. m.in. pomocnictwa w przekazywaniu łapówek dla męża i innych warszawskich urzędników.

Jak zeznał świadek koronny były pruszkowski gangster Jarosław S. ps. "Masa", Tyszkiewicz był pośrednikiem pomiędzy gangsterami, którzy byli zainteresowani wynajmem lokali w Śródmieściu i zakupem gruntów, a stołecznymi samorządowcami.

Natomiast Bolesław B. miał w 1997 r. pomagać przedstawicielowi firmy związanej z Budimeksem w przekazaniu 200 tys. zł łapówki za ustawienie jednego z przetargów na informatyzację urzędu. Pieniądze miał dostać ówczesny zastępca prezydenta Marcina Święcickiego w gminie Centrum Paweł Bujalski.

Bujalski był bliskim współpracownikiem Pawła Piskorskiego (dawniej PO). Ponad miesiąc temu trafił do aresztu. Ale dzięki decyzji sądu wyszedł w poniedziałek na wolność. Jak ujawniliśmy, jego żona wpłaciła 250 tys. zł kaucji. Zdaniem sądu polityk nie będzie utrudniał śledztwa. Prokuratura się z tym nie zgadza.

Zatrzymania samorządowców mają związek ze śledztwem w sprawie podejrzanych spraw za czasów "układu warszawskiego", czyli koalicji SLD-UW (a potem PO) rządzącej Warszawą do 2002 r. Prokuratorzy badają dotąd niewyjaśnione wątki. Sporo ciekawych informacji przekazał im przed śmiercią Bogdan Tyszkiewcz, który miał ogromną wiedzę o powiązaniach w warszawskim samorządzie. Wymienił nawet nazwę austriackiej firmy, za pośrednictwem której miały zostać przelane łapówki dla samorządowców.

Katarzyna T. po przesłuchaniu została wypuszczona do domu. O tym, czy będzie aresztowana z Bolesławem B., prokuratura zdecyduje dziś.