Ziobro obcina stawki notariuszom

Minister sprawiedliwości zapowiedział obniżenie o połowę stawek notarialnych przy sporządzaniu aktu notarialnego

- Dzięki temu rozruszamy budownictwo - tłumaczył wczoraj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro. Rozporządzenie o obniżeniu stawek notarialnych jest już w uzgodnieniach międzyresortowych, za miesiąc ma trafić pod obrady rządu. Ziobro zapowiedział, że stawki za konkretne czynności notariusza - jak sporządzenie testamentu czy poświadczenie podpisu - się nie zmienią. Spaść mają za to koszty opłat związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego. Skorzystają na tym wszyscy, którzy sprzedają lub kupują mieszkanie, oraz osoby zakładające spółki kapitałowe.

Maksymalne stawki opłat notarialnych ustala minister, są one uzależnione od wielu czynników, m.in. od wysokości transakcji. Ziobro wyliczył, że rocznie zawieranych jest w Polsce 1,3 mln aktów notarialnych. - Średnio za jeden notariusz bierze 2 tys. zł. Po obniżeniu jego stawki o połowę w kieszeni polskich rodzin zostanie rocznie 1,3 mld zł - dodał minister.

Zapewnił, że notariusze nie powinni narzekać na spadek dochodów. Dzisiaj bowiem zarabiają osiem razy więcej niż sędziowie (ministerstwo wyliczyło, że średni dochód kancelarii notarialnej to ok. 90 tys. zł miesięczne). - Po naszych zmianach będą zarabiać cztery razy więcej niż sędziowie, nadal będzie to więc opłacalny zawód - zapewniał Ziobro.

Ministerstwo szykuje też nową ustawę o notariacie. Będą tam stawiane większe wymagania wobec notariuszy. Każdy będzie musiał przejść badania psychologiczne, będzie też musiał spełniać wymóg bezstronności. Chodzi o to, żeby nie faworyzował żadnej ze stron umowy. Za naruszenie tej zasady będzie mógł być odwołany. Pojawi się też nowy organ odpowiedzialny za kontrolę wewnętrzną notariuszy.

Notariusze są zaskoczeni pomysłami resortu sprawiedliwości. Wczoraj Lech Borzemski, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej, przysłał "Gazecie" specjalne oświadczenie. "Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni. Nie przesłano ani Krajowej Radzie Notarialnej, ani izbom notarialnym żadnego projektu zmiany rozporządzenia. Co więcej, na spotkaniu 9 sierpnia 2006 r. na pytanie przedstawicieli KRN, czy są projektowane zmiany w tym zakresie, przedstawiciele ministerstwa odmówili dyskusji. Tymczasem z wypowiedzi ministra wynika, że decyzja w zasadzie już zapadła. Taki tryb postępowania jest bezprecedensowy" - czytamy w oświadczeniu. W Polsce jest 1714 notariuszy.