Segregujesz śmieci? Dostaniesz nagrodę!

Lipowa to prawdopodobnie najczystsza gmina w Polsce. Wszyscy tam segregują śmieci. W zamian dostają komputery, tostery i pościel

Maria Kociołek z Twardorzeczki w gminie Lipowej na Żywiecczyźnie odkłada na bok każdy zużyty woreczek foliowy i reklamówkę, myje starannie kubki po jogurtach i śmietanie. Wszystkie plastikowe odpady zbiera do jednego worka. Raz w miesiącu worki odbiera od niej firma zajmująca się wywozem śmieci. - Do osobnych worków wkładam także papier, szklane butelki, metalowe puszki - tłumaczy.

Wywóz posegregowanych odpadów jest bezpłatny. Mieszkańcy Lipowej płacą tylko za odbiór tzw. balastu, czyli odpadów, których nie da się posegregować. Nikt jednak nie myśli o tym, żeby wywozić śmieci do przydrożnego rowu lub lasu. Bo dbanie o czystość się po prostu opłaci. Firma wywożąca śmieci przekazuje do urzędu gminy zestawienie ilości odpadów oddanych przez mieszkańców. Górale, którzy najbardziej przykładają się do segregacji śmieci i regularnie płacą za wywóz balastu, raz do roku wzywani są do urzędu na wielkie losowanie nagród. Tegoroczne odbyło się w środę. Zaproszono na nie aż 71 osób, które oddały w ciągu ostatniego roku przynajmniej osiem worków posegregowanych śmieci i płaciły za wywóz balastu. Nikt nie wyszedł z urzędu z pustymi rękami:

- Ja wylosowałam w tym roku tylko koc, ale z ubiegłych lat mam już w domu krajalnicę i maszynkę do mięsa - mówi pani Maria.

Tegoroczną nagrodą główną był komputer, ludzie dostali także m.in. tostery, komplety pościeli, roboty kuchenne. Maria Jasek z urzędu gminy w Lipowej mówi, że doroczny konkurs z cennymi nagrodami odbywa się dzięki współpracy z żywieckim browarem. Browar czerpie wodę z miejscowego ujęcia, w zamian podpisał umowę z gminą o wspólnym dbaniu o czystość środowiska. W ramach tej umowy m.in. funduje nagrody dla mieszkańców.

- Ten konkurs przyniósł naprawdę świetne efekty, w gminie zrobiło się czyściej. Nagrody za segregację i oddawanie odpadów dają o wiele lepszy efekt niż straszenie mieszkańców karami - uważa Jasek.

Także mieszkańcy zauważyli, że w okolicy zrobiło się czyściej. - Ten konkurs to naprawdę fajna sprawa, bardzo motywuje do dbania o czystość - mówią ludzie.

Okoliczne gminy już zastanawiają się nad wprowadzeniem podobnych zasad.