Szyszko: Popieram Naturę

Odpowiedź na tekst "Szyszko wbrew Naturze", "Gazeta" z 9 sierpnia

Prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska, jest wielkim zwolennikiem Natury 2000. Jest ona priorytetem działania Ministerstwa Środowiska. Prof. Jan Szyszko widzi w Naturze 2000 ogromną szansę zrównoważonego rozwoju Polski i Europy.

Sławomir Mazurek,

Rzecznik Prasowy Ministerstwa Środowiska

Wajrak: To dlaczego rząd jest przeciw Naturze?

Nigdy nie dawałem wiary plotkom, że minister środowiska prof. Jan Szyszko jest przeciwnikiem Natury 2000. Zawsze byłem przekonany, że jest jej wielkim zwolennikiem i widzi w niej szansę zrównoważonego rozwoju Polski i Europy. Nawet poważne opóźnienia we wdrażaniu sieci Natura 2000, nawet monity ze strony Komisji Europejskiej słane do Pana resortu nie były w stanie zachwiać moim przekonaniem, że prof. Jan Szyszko jest wielkim przyjacielem Natury 2000.

I trwałbym dalej w tej wierze, gdyby nie Jarosław Kaczyński. Pan premier RP na konferencji prasowej w piątek 4 sierpnia stwierdził, wbrew faktom, że Natury 2000 mamy za dużo i żeby się rozwijać, musimy ją zredukować do kilku procent. Niestety, to jest właśnie nasz kłopot, Panie Ministrze.

Albo Pan Premier wziął sobie tę całą historię z Naturą 2000 z sufitu (w to jednak nikt, kto zna Pana Premiera, nie uwierzy), albo minister środowiska, który może jednak wcale nie jest zwolennikiem Natury 2000, wprowadził go w błąd. Innego sensownego wyjaśnienia całej tej sytuacji, niestety, nie ma.