Toyota zwiększa inwestycje w Wałbrzychu

Pół miliarda euro przekroczą wkrótce inwestycje Toyoty w fabrykę w Wałbrzychu. Japoński gigant ogłosił, że kosztem 145 mln euro rozbuduje ten zakład i zwiększy zatrudnienie o 260 osób.

Dzięki nowym inwestycjom w ciągu trzech lat fabryka zwiększy o jedną piątą swoje możliwości produkcji ręcznych skrzyń biegów. Od połowy 2009 r. zakład w Wałbrzychu będzie mógł produkować 720 tys. przekładni. W nowej hali powstanie linia montażu 6-biegowych skrzyń biegów.

W Wałbrzychu Toyota produkuje dwa rodzaje skrzyń biegów: do silników średniolitrażowych (montowanych w autach Yaris, Corolla i Avensis) oraz do silników małolitrażowych (do aut produkowanych wspólnie przez Toyotę oraz koncern Peugeot- Citroen w Czechach). W Wałbrzychu są także produkowane silniki benzynowe do aut z Czech oraz auta Yaris - 330 tys. sztuk rocznie.

Dotąd w fabrykę w Wałbrzychu Japończycy zainwestowali 400 mln euro. Dzięki nowym wydatkom inwestycję sięgną 550 mln euro.

Nowe inwestycje Toyoty to dobra wiadomość dla mieszkańców Wałbrzycha. Wzrost produkcji zwiększy zatrudnienie w zakłada Toyoty o 260 osób. Już teraz w wałbrzyskiej fabryce pracuje 1 960 osób.

W Polsce Toyota ma też fabrykę w Jelczu Laskowicach, produkującą najnowocześniejsze silniki wysokoprężne japońskiego koncernu. Zakład w Jelczu-Laskowicach zatrudnia prawie 1 tys. ludzi. Na jego budowę Toyota wydała 200 mln euro.