Lech Kaczyński: Powstanie było koniecznością

Dwa dni przed 62. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Lech Kaczyński spotkał się z uczestnikami tamtych wydarzeń. Wręczył ponad 60 odznaczeń, w tym dwa Ordery Orła Białego

Do tej pory prezydenci RP gościli powstańców w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Lech Kaczyński wybrał miejsce przy muzeum, które powstało dzięki jego staraniom. Na wielkiej łące zgromadziło się ponad dwa tysiące osób.

Prezydent przywołał dramatyczne wydarzenia sprzed 62 lat, gdy 20 tys. źle uzbrojonych młodych ludzi stanęło do walki z hitlerowską armią. - Powstanie było próbą wywalczenia niepodległego państwa polskiego. Próbą może skazaną na niepowodzenie, ale konieczną. Bo każdy naród w każdych okolicznościach musi próbować walczyć o niepodległość. To wartość najwyższa, której przecenić się nie da - mówił Lech Kaczyński. I podkreślał: - Wielu z tych, którzy walczyli w szeregach Powstania, albo nie mogło po wojnie wrócić do kraju, albo padało ofiarą represji. Dopiero wolna Polska mogła przywrócić historyczną pamięć, której symbolem jest to muzeum.

Najwyższe odznaczenie - Order Orła Białego - prezydent przyznał pośmiertnie gen. Emilowi Fieldorfowi "Nilowi", zastępcy ostatniego dowódcy Armii Krajowej, oraz rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który organizował m.in. ruch oporu w Auschwitz. Obaj zginęli po wojnie z rąk komunistycznych władz. Order gen. "Nila" odebrała córka Maria, rtm. Pileckiego zaś - jego dzieci Zofia i Andrzej.

Wśród 64 odznaczonych znaleźli się powstańcy oraz brytyjscy i południowoafrykańscy lotnicy, którzy dokonywali zrzutów broni i żywności nad walczącą Warszawą. Wiceminister obrony narodowej Aleksander Szczygło wręczył 11 kombatantom nominacje na wyższy stopień oficerski.

W poniedziałek o 18 powstańcy zbiorą się na uroczystej mszy przy pomniku Powstania Warszawskiego. We wtorek o 17 oddadzą hołd poległym kolegom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Nieco wcześniej nad Warszawą przeleci amerykański samolot B-17 z czasów drugiej wojny światowej. Zrzuci ulotki z apelem o godne uczczenie rocznicy Godziny "W".