21 chętnych na Lwa

Wiadomo już, jakie filmy powalczą o Złotego Lwa na 63. festiwalu w Wenecji, który będzie odbywał się od 30 sierpnia do 9 września

Zobaczymy nowe filmy: Stephena Frearsa ("The Queen" z Hellen Mirren w roli Elżbiety II), Olivera Stone'a ("World Trade Center" inspirowany wydarzeniami z 11 września), Gianniego Amelio ("La Stella che non c'e", o Włochu podróżującym do Chin), Alaina Resnais ("Petites peurs partagées", według sztuki Alana Ayckbourna, w której krzyżują się losy sześciu osób), Darrena Aronofsky'ego ("The Fountain", science fiction w stylu "post-Matrix"), Paula Verhoevena ("Zwartboek", o niemieckiej Żydówce przeżywającej wojnę w Holandii) i Emilio Esteveza ("Bobby", o zabójstwie Roberta Kennedy'ego).

Imprezę otworzy stylowy kryminał Briana De Palmy "Czarna Dalia", według powieści Jamesa Ellroya, ze Scarlett Johansson i Hilary Swank. David Lynch, który odbierze Złotego Lwa za całokształt twórczości, pokaże swój nowy film "Inland Empire" z Laurą Dern w roli kobiety w poważnych tarapatach (część zdjęć kręcono w Łodzi, występują też Karolina Gruszka i Krzysztof Majchrzak). W jury kierowanym przez Catherine Deneuve zasiądą m.in. Bigas Luna, Cameron Crowe i Park Chan-Wook.