Wylicytuj sobie grób

Chcesz zostać pochowany w sąsiedztwie Jana Matejki czy Heleny Modrzejewskiej? Możesz sobie wylicytować taki grób w Krakowie. Cena wywoławcza 30 tys. zł

Cmentarz Rakowicki to najstarsza nekropolia w Krakowie założona w 1801 r. Właśnie z tego okresu pochodzą zabytkowe grobowce, w sąsiedztwie których wystawiono na sprzedaż dziesięć piwnic. W każdej zmieści się pięć trumien. W tej części cmentarza spoczywają m.in.: Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodzina Kossaków, gen. Józef Haller i wiele innych wybitnych postaci.

- Tak atrakcyjne miejsca wygospodarowaliśmy po przekopaniu grobów, których od lat nikt nie opłacał - wyjaśnia Marta Potyran, kierownik biura krakowskich cmentarzy. - Szczątki przenieśliśmy do mogiły zbiorowej. W tych miejscach zostaną wymurowane piwnice, które 31 lipca będą zlicytowane.

- 30 tys. zł to sporo, ale i miejsce jest wyjątkowe. Blisko kaplicy cmentarnej, wśród zabytkowych rzeźb nagrobnych - zachwala Marta Potyran. - Poza tym to niebywała okazja. Każdy, kto dysponuje gotówką, będzie mógł spocząć na zabytkowym cmentarzu. Do tej pory, by zostać pochowanym w tym miejscu, trzeba było mieć rodzinny grobowiec na Rakowicach lub zasłużyć się dla miasta i uzyskać zgodę prezydenta Krakowa na pochówek.

- Zainteresowanie jest spore. Odbieramy wiele telefonów z pytaniami o szczegóły - zdradza kierownik biura krakowskich cmentarzy. - Sprzedaży nie będziemy reglamentować. Jeśli ktoś ma dużo pieniędzy, to może kupić wszystkie dziesięć grobów. O ile przebije oferty innych chętnych.

Czy groby nie dostaną się w ręce spekulantów? - W obrocie wtórnym taki grób spokojnie można sprzedać za 50 tys. zł. Miejsca na starych nekropoliach już stały się elementem handlu nieruchomościami - mówi pracownik cmentarza.

Ustna licytacja odbędzie się w ostatnim dniu lipca o godz. 15 w siedzibie Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Przebijać cenę będzie można o tysiąc złotych. Chętni najpóźniej na godzinę przed rozpoczęciem licytacji muszą wpłacić wadium w wysokości 2 tys. zł za każdą licytowaną piwnicę.