Woodstock - rock i Akademia Sztuk Przepięknych

Janusz Głowacki, Kazimiera Szczuka, Monika Olejnik, Zbigniew Hołdys, Piotr Łazarkiewicz przyjadą w ostatni weekend lipca na tegoroczny Przystanek Woodstock do Kostrzyna

Organizator festiwalu Jurek Owsiak wścieka się, gdy recenzenci muzyczni zwykle piszą, że na Przystankach Woodstock "urządza co najwyżej rock'n'rollową wesołą wiochę dla 300 tys. ludzi". Owsiak przeklinał ich ze sceny, ale i szukał nowych pomysłów na to największe rockowisko w Europie. Rok temu otworzył się na Niemcy - w nadgranicznym Kostrzynie grały rockowe gwiazdy zza Odry - Die Toten Hosen i Beatsteaks.

W tym roku postanowił uruchomić Akademię Sztuk Przepięknych, czyli cykl warsztatów filmowych, plastycznych i edukacyjnych ze znanymi pisarzami, artystami, dziennikarzami, duchownymi i reżyserami. Dla nich stanie na polu w Kostrzynie namiot cyrkowy - Wielka Jurta. Akademia ruszy 25 lipca, czyli trzy dni przed pierwszym koncertem Przystanku Woodstock (28-29 lipca).

Do Kostrzyna wybiera się słynny pisarz Janusz Głowacki, autor m.in. "Antygony w Nowym Jorku", reżyser Piotr Łazarkiewicz, krytyk literacki Kazimiera Szczuka, dziennikarka Monika Olejnik i Marek Garztecki, znawca ruchu hipisowskiego.

Warsztaty plastyczne i teatralne poprowadzi Dariusz Miliński, związany z parateatralną grupą Klinika Lalek i niemiecki plastyk Lothar Meartins. Ich zwieńczeniem ma być gigantyczna parada lalek i masek.

Na zajęcia z jogi zaprasza z Janusz Szopa, najbardziej znany polski jogin, były rektor Politechniki Częstochowskiej. Przyjadą również gitarzyści Wojtek Pilichowski i Marek Raduli, którzy chcą zagrać z setkami osób wspólne kawałki na wzór imprez we Wrocławiu, gdzie raz do roku kilka tysięcy gitarzystów gra numery Jimmiego Hendricksa.

- Nigdy nie byłam na Woodstocku, znam co najwyżej z telewizji. Zadzwonił Hołdys, zaprosił. Pozmieniałam trochę planów. Przygotuję się, ale nie będzie to nudna pogadanka o lekturach szkolnych - mówi Szczuka.

Nazwę woodstockowej Akademii wymyślił Hołdys. - Gadaliśmy, co zrobić. Zbyszek zaparł się, że coś wykombinuje. Tak naprawdę chodziło mi to po głowie od początku Przystanków - opowiada Owsiak. - A wizyta Głowackiego to dla mnie zaszczyt. Znam ludzi, którzy przyjeżdżają na Woodstock i zawsze mnie szokowało, że znają na pamięć dialogi z "Rejsu". No to zobaczą autora fenomenalnego scenariusza!

- O Woodstocku powstało już osiem prac magisterskich, wcześniej pisano tylko o Jarocinie. Co z nich wynika? Że zdecydowana większość uczestników ma poukładane w głowach, prawie 80 proc. jest wykształconych. Tyle samo podkreśla, że drałuje tu nie tylko z powodu muzyki. Chcą się więcej dowiedzieć o świecie, przeżyć coś ważnego, poszukiwać, być aktywniejszymi. No to im próbujemy to dać, nawet podstawić pod nos - mówi Owsiak.

Woodstock rozpocznie się 28 lipca koncertem Big Cyc. Zespół z piknikowym stylem nie pasuje do rockowego festiwalu, tyle że nagrał piosenkę "Moherowe berety". - Prowokacja? Pewnie, że tak. Nikt tak nie obśmiał elektoratu ojca Rydzyka i idiotyzmów w polskiej polityce.

Pojawią się też w koszulki z nadrukiem "Roman, jestem patriotą". Bo zaproszono też wicepremiera ministra edukacji Romana Giertycha (LPR). Jeszcze nie odpowiedział. - Mógłby przyjechać i pogadać z młodymi ludźmi. To by dopiero się działo - cieszy się Owsiak.

Goście Akademii Przepięknej: ks. Wojciech Drozdowicz - proboszcz parafii na Bielanach w Warszawie, twórca katolickiego programu telewizyjnego "Ziarno" - 26 lipca, godz. 11; imam Ali Abi Issa - palestyński przywódca islamski, mieszka w Polsce - 27 lipca, godz. 12; (Kazimiera Szczuka - historyk literatury, krytyk literacki, działaczka feministyczna - 27 lipca, godz. 14; Janusz Głowacki - pisarz, dramaturg, felietonista, autor scenariusza filmu "Rejs", dramatów "Antygona w Nowym Jorku" i "Polowanie na karaluchy" - 28 lipca, godz. 12; (Monika Olejnik - dziennikarka Radia ZET i TVP - 29 lipca, godz. 11; (Dariusz Miliński i Lothar Meartins - plastycy, warsztaty codziennie; (Teatr Pławna 9, Teatr Życie oraz Teatr Uliczny z Ukrainy - warsztaty codziennie; Piotr Łazarkiewicz - reżyser filmowy, zrobił m.in. film "Fala" o Jarocinie z 1986 r. - codziennie od godz. 15; (Wojtek Pilichowski i Marek Raduli, gitarzyści - 27-29 lipca; (Marek Garztecki - publicysta, dziennikarz, znawca ruchu hipisowskiego i muzyki rockowej lat 60. ; Janusz Szopa - jogin - codziennie od godz. 8.30; Zbigniew Hołdys - codziennie od godz. 12; (Dariusz Gontarski, filmowiec - codziennie; Wojciech Morawski - bębniarz, legendarny perkusista zespołów Breakout, Klan, Orkiestra Na Zdrowie - codziennie od godz.9

łuk