Sondaż: Kaczyński będzie gorszym premierem

Oceny dwóch premierów z PiS dzieli przepaść - wynika z błyskawicznego sondażu ?Gazety?

Marcinkiewicz był dobrym premierem według 82 proc. badanych wczoraj Polaków. To ocena niespotykana w sondażach polityków, o dobre kilkanaście punktów wyższa niż jego poprzednie notowania. To zapewne efekt żalu i rozczarowania po odejściu popularnego premiera.

W całej historii Polski po 1989 r. nowi premierzy zyskiwali na starcie znaczące poparcie, Polacy dawali im kredyt zaufania. Nie tym razem. Tylko 21 proc. badanych oczekuje, że Jarosław Kaczyński będzie dobrym premierem. To mniej, niż wynosi poparcie dla PiS, to nawet mniej, niż w sondażach zaufania otrzymuje ostatnio prezes PiS.

Większość Polaków uważa też, że na tej wymianie premierów straci Polska. Co ciekawe, przeważa też opinia, że straci nie tylko PiS, lecz także sam Jarosław Kaczyński.

Tylko wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (większością 64 proc.) dobrze oceniają nominację Jarosława Kaczyńskiego, prezesa tej partii, na stanowisko premiera. Tylko oni są przekonani, że to dobrze, że dwaj bliźniacy będą rządzić Polską (62 proc.). Także oni - oraz ich koalicjanci z Samoobrony - uważają, że Polska zyska na tej zmianie (52 proc.). Poza elektoratem PiS opinie o zmianie premiera są zdecydowanie negatywne. Większości Polaków nie podoba się też, że krajem będą rządzić bliźniacy. Wyborcy PiS uważają, że na wymianie premiera zyska i PiS, i sam Jarosław Kaczyński. Reszta społeczeństwa sądzi zaś, że nie przyniesie to korzyści nawet partii rządzącej i jej prezesowi. We wczorajszym badaniu PBS DGA dla "Faktów" TVN jedynie 5 proc. respondentów uznało, że Jarosław Kaczyński będzie lepszym premierem niż Kazimierz Marcinkiewicz. 52 proc. sądziło, że lepszy był Marcinkiewicz, zaś 11 proc. oceniło obu tak samo (reszta nie miała zdania). Połowa respondentów uznała w tym badaniu także, że Kazimierz Marcinkiewicz powinien kandydować na prezydenta Warszawy, jednak aż 30 proc. chciałoby, by opuścił PiS. Wśród zwolenników PO za odejściem z PiS Marcinkiewicza było aż 58 proc. badanych. Zapewne chcieliby, by przyłączył się do Platformy. * PBS DGA dla "Gazety", 9 lipca, badanie telefoniczne próba reprezentatywna 1000 osób