Modlitewnik dla emigranta

Na razie najważniejszą rzeczą w walizce Polaka, który wyjeżdża za granicę za chlebem, jest bilet i notes z telefonami do potencjalnych pracodawców. Ale już niedługo może do tego dołączyć... modlitewnik. Kościół właśnie stworzył specjalne modlitwy dla emigrujących

W znalezieniu pracy na emigracji ma pomóc wieczorne odmawianie "Modlitwy o błogosławieństwo". Ci, którzy są tak zestresowani szukaniem pracy, że nie mogą zasnąć, mogą szukać ukojenia w "Modlitwie podczas bezsennej nocy". Jest też coś dla szczęściarzy, którzy już mają pracę: "Modlitwa o uświęcenie pracy", do odmawiania przed pracą. Za to "Modlitwa o radość podczas pracy" to coś dla tych, którzy wykonują pracę monotonną, poniżej swoich kwalifikacji i jej nie lubią. To tylko kilka z kilkudziesięciu modlitw z nowego modlitewnika przeznaczonego dla Polaków wyjeżdżających do pracy do Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii. Właśnie wydała go diecezja tarnowska. - Żywot przybysza, obcego, bywa bardzo trudny, zapracowany chleb twardy, a woda gorzka. Sama emigracja jest szansą, ale też i zagrożeniem. Migracyjne ścieżki mogą wyprowadzić na manowce. Idąc po nich bezrefleksyjnie, można się życiowo zagubić - pisze w słowie wstępnym do modlitewnika bp tarnowski Wiktor Skworc, pomysłodawca modlitewnika.

- Ten modlitewnik to wyraz troski pasterskiej o emigrantów. Kościół chce być blisko emigrantów i towarzyszyć im zwłaszcza we wszelkich egzystencjalnie trudnych doświadczeniach - objaśnia ks. Wiesław Piotrowski, który opracowywał modlitewnik. Jednak publikacja nie ogranicza się tylko do modlitw. - Jest tam też rozbudowany przewodnik po lokalnych kościołach z dokładnymi adresami i wykazem godzin odprawiania mszy świętych. Ponieważ wielu emigrantów ma problemy z dotarciem na mszę do kościoła, gdzie odprawia się po polsku, zamieściliśmy tam także tłumaczenie mszy świętej z angielskiego na polski - opowiada.

Modlitewnik lada dzień ma być dostępny w sklepikach parafialnych całej Polski, księgarniach katolickich oraz przez stronę www.biblos.pl. Kosztować będzie 6 zł. Czy stanie się hitem sezonu? Kuria tarnowska pracuje już nad nowym modlitewnikiem dla udających się do Francji, a w przyszłości mają powstać podobne dla Polonii w Hiszpanii, Włoszech i innych krajach europejskich.

Modlitwy emigranta

Modlitwa o radość podczas pracy

Daj, Panie, abym potrafił uśmiechać się w monotonii codziennej pracy. Potrafił milczeć, gdy spostrzegam, że komuś coś się nie udało. Chwalił brata, który uczynił coś dobrego. Uścisnął serdecznie dłoń bliźniemu, który jest smutny. Rozmawiał ze słodyczą z nieszczęśliwymi i niecierpliwymi. Obdarzał uczuciem brata, który cierpi. Naprawiał uczynione zło.

Modlitwa o uświęcenie pracy

Zajęcia moje, proszę Cię Panie, Twoim natchnieniem uprzedzaj i pomocą wspieraj, aby wszelka moja praca od Ciebie się zaczynała i z Tobą kończyła.

O dobre używanie czasu (do odmawiania przed pracą)

Boże mój, naucz mnie dobrego używania czasu, który nam dajesz i dobrego korzystania z niego, bez marnowania go. Naucz mnie przewidywać bez dręczenia się i naucz mnie korzystać z popełnionych błędów bez popadania w skrupuły. Naucz mnie wyobrażać sobie przyszłość, wiedząc, że nie będzie ona taka, jaką sobie wyobrażam. Naucz mnie opłakiwać moje błędy i winy bez popadania w niepokój. Naucz mnie działać bez pośpiechu, a śpieszyć się bez gwałtowności. Naucz mnie godzić postępowanie pogodne z zapałem, a gorliwość ze spokojem i umiarem. Pomóż mi, kiedy zaczynam, bo właśnie wtedy jestem słaby. Czuwaj nad moją uwagą, kiedy pracuję, a przede wszystkim Ty sam uzupełniaj niedoskonałość moich dzieł.