Chaos w wielkopolskiej Samoobronie

Chaos, bezkrólewie i zalążki buntu - tak wygląda sytuacja w wielkopolskiej Samoobronie.

A z tego regionu pochodzi aż sześciu posłów, dwóch senatorów i eurodeputowany. Jednak członkowie tego kręgu obrzucają się mocnymi słowami: złodzieje, oszuści, fałszerze, manipulanci i zdrajcy.

Przed miesiącem temu "Gazeta" ujawniła film, na którym posłowie Samoobrony Dębicki i Pilarz powołują się bezprawnie na ministra Ziobro i uniemożliwiają komornikowi legalną egzekucję majątku Pilarza. Sprawą zajęła się prokuratura, ale Dębicki się nie przejął i tydzień później wygrał wybory na szefa regionu.

I zaczęło się! Posłowie Alfred Budner, Andrzej Ruciński i deputowany Jan Masiel oskarżyli go o fałszerstwo wyborcze. Sprawą znów zajęła się prokuratura. Poseł Budner mówił o Dębickim: - Nie będę siedział w jednej partii z oszustem i manipulantem. Zwolennicy Budnera pojechali do Andrzeja Leppera i zażądali powtórzenia wyborów. Lepper wyborów nie powtórzył, ale do czasu wyjaśnienia sprawy powierzył szefostwo wielkopolskiej Samoobrony posłance Renacie Beger.

Problem w tym, że jutro sąd w Pile ogłosi wyrok w sprawie Beger. Grozi jej pięć lat więzienia za podżeganie do fałszowania list poparcia w wyborach z 2001 r. I można się spodziewać wyroku skazującego, bo Begerową pogrążył były współpracownik, a 1,5 tys. ludzi zaprzeczyło, by podpisało się na jej liście.

- Ale Begerowa nie traci animuszu, bo zaplombowała biuro partii w Poznaniu - mówi nam jeden z poznańskich działaczy Samoobrony. Beger potwierdza, że biuro zamknęła: - Ale zadziałał u mnie instynkt sklepowej. Jak miałam sklep, to robiłam remanent, aby kasa się zgadzała.

Na drzwiach wielkopolskiego biura wiszą teraz plomby. Beger nie chce bowiem, aby ktoś za jej plecami wynosił dokumenty partii. Czego boi się posłanka? - Ufam swoim kolegom, ale lepiej żeby nikt nie miał potem pretensji, że coś zginęło - tłumaczy.

A działacze wielkopolskiej Samoobrony, którzy grozili Lepperowi rozłamem, nadal nie wykluczają odejścia z partii, bo nie wiadomo, kto będzie rządzić ich regionem. Mówi się nawet, że będzie to ktoś spoza regionu. Jeśli tak, to klub sejmowy Samoobrony może stracić sześciu posłów z Wielkopolski.