Mietkowski szefem ?Wiadomości" i TAI

Andrzej Mietkowski, były szef RWE, od 1 lipca będzie szefem ?Wiadomości? i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, której podlegają wszystkie dzienniki w telewizji publicznej.

Oznacza to zwycięstwo Wildsteina w sporze z szefową "Jedynki" Małgorzatą Raczyńską, która nie godziła się, by Mietkowski był szefem także "Wiadomości". Chciała, by - jak do tej pory - podlegały bezpośrednio jej jako szefowej TVP 1. Przesłała nawet członkom zarządu TVP pismo, że jej kandydatem na szefa "Wiadomości" jest Marek Pieczyński, były dziennikarz Radia Wolna Europa. W RWE Mietkowski był szefem, a Raczyńska spikerką. W telewizji mówi się, że nie mieli tam dobrych kontaktów.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Wildstein nie powołał Beaty Jakoniuk-Wojcieszak na stanowisko szefa TVP 3. Jak twierdzi Samoobrona, zrobił to wbrew umowie tej partii z PiS. Wildstein w tej sprawie jest osamotniony - i zarząd, i rada nadzorcza TVP uważają, że powinien podpisać nominację dla Wojcieszak.

Najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu zarządu (zwykle zbiera się we wtorki) Wildstein zostanie przegłosowany. Być może wówczas zrezygnuje z funkcji prezesa. Jak się dowiedzieliśmy w PiS, są już nawet kandydaci na jego miejsce: Sławomir Siwek, bliski współpracownik braci Kaczyńskich, dziś w zarządzie telewizji, i Paweł Kowal (PiS), szef sejmowej komisji kultury, bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego w warszawskim ratuszu.

Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz wyraził wczoraj nadzieję, że Bronisławowi Wildsteinowi uda się przeprowadzić telewizję publiczną "przez okres zmian". "Im mniej politycy wypowiadają się na temat obsady stanowisk w mediach publicznych, tym lepiej" - powiedział. Określił prezesa TVP jako "wybitnego dziennikarza i publicystę cieszącego się wysokim poziomem wiarygodności w środowisku ludzi mediów", co jest - jak zauważył - niezmiernie istotne przy sprawowaniu takiej funkcji.