Hołd dla Poznańskiego Czerwca

28 czerwca będzie Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r. - zdecydował wczoraj Sejm. Jutro rocznicę Czerwca uczczą mszą św. biskupi.

50 lat temu pokojowa manifestacja robotników z zakładów Cegielskiego przerodziła się w gwałtowny protest, który objął całe miasto. Zdobyto więzienie, zniszczono maszyny zagłuszające Radio Wolna Europa. W starciach powstańców z milicją i wojskiem zginęło 58 osób.

Do Poznania na obchody rocznicy już zjeżdżają biskupi z całej Polski. Jutro Episkopat weźmie udział w procesji, która przejdzie ulicami Poznania. O godz. 19 rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji ofiar Poznańskiego Czerwca. Organizatorzy spodziewają się, że na mszę może przyjść ok. 70-80 tys. wiernych.

Na główne uroczystości 28 czerwca przyjadą do Poznania m.in. prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. Szczegóły wizyty prezydentów właśnie ustalają w Poznaniu pracownicy Kancelarii Prezydenta RP i Biura Ochrony Rządu.

Uchwała Sejmu RP w sprawie ustanowienia 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

W 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce.

50 lat temu wybuchły - w imię walki o wolność, chleb i sprawiedliwość - protesty i strajki robotników zakładów Cegielskiego i wielu innych miejsc pracy Poznania. Przerodziły się one w zbrojne wystąpienie przeciwko ówczesnej władzy.

Zryw ten, choć krwawo stłumiony z użyciem wojska i czołgów, przyniósł zwycięstwo moralne, które odbiło się szerokim echem w Polsce i poza Jej granicami. Polacy przechowali w pamięci te wydarzenia, na gruncie których wyrosły nie tylko przemiany Października '56, ale i Grudzień '70 i Sierpień '80.

Dziś, w wolnej, niepodległej Polsce, winni jesteśmy ludziom Czerwca '56 pamięć i wdzięczność.

Sejm RP ogłasza 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956.

Sejm RP składa hołd tym, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu i walczyć o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę.