Wódka Prezydent

Łódzki Polmos wypuścił wódkę ?Prezydent Polish? z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Prawnicy Lecha Kaczyńskiego chcieliby przeciwdziałać, ale proceder jest legalny

"Prezydent Polish" to najtańsza z serii prezydenckich wódek. Na stronie internetowej Polmosu można podziwiać gorzałki "Prezydent Gold" (15,50 zł w firmowym sklepiku) oraz "Regnum" (16,60 zł).

- Sprzedaje się głównie ze względu na cenę - mówi sprzedawczyni ze sklepu firmowego Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego. - Pół litra kosztuje 13,50 zł. - Nie jest najgorsza, smakiem przypomina Vistulę z lat 80. - mówi 50-letni pan Janusz, klient sklepu. - Lekko wykrzywia gębę po wypiciu. Łódzki Polmos przekonuje na stronie internetowej: "Wódka sporządzona na bazie wysokiej klasy spirytusu i krystalicznie czystej wody z pokładów czwartorzędowych. Doskonała do bezpośredniego spożycia lub jako składnik wykwintnych koktajli." Skąd pomysł, by ozdobić butelkę symbolami urzędu prezydenta RP, pracownicy Polmosu zdradzić nie chcą. Choć łódzka fabryka alkoholi należy do skarbu państwa, szef delegatury Ministerstwa Skarbu w Łodzi był zaskoczony pytaniem o "Prezydenta". - Nie piłem tej wódki i jej nie widziałem. Rzeczywiście, etykieta niezręczna jest, ale może jest jakaś w tym ukryta symbolika - mówi Paweł Bińczyk, dyrektor ds. handlowych. Etykieta na butelce nie podoba się za to rzecznikowi prezydenta. - Jest zupełnie niestosowna. Na pewno nie dawaliśmy nikomu zgody na używanie wizerunku Pałacu Namiestnikowskiego. Sprawdzimy, czy są jakieś okoliczności, które mogłyby nas skłonić do podjęcia kroków prawnych przeciwko temu - Maciej Łopiński. Prawnicy prezydenta mogą okazać się bezsilni. Zgodnie z nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej z 2004 roku "dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu godła lub barw Rzeczypospolitej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej".