Wódka z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego

Łódzki Polmos wypuścił wódkę ?Prezydent Polish? z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego. Prawnicy Lecha Kaczyńskiego chcieliby przeciwdziałać, ale proceder jest legalny

- Sprzedaje się głównie ze względu na cenę - mówi sprzedawczyni ze sklepu firmowego Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego. - Pól litra kosztuje 13.50 zł.

- Nie jest najgorsza, smakiem przypomina Vistulę z lat 80. - mówi 50-letni pan Janusz, klient sklepu. - Lekko wykrzywia gębę po wypiciu.

Łódzki Polmos przekonuje na stronie internetowej: "Wódka sporządzona na bazie wysokiej klasy spirytusu i krystalicznie czystej wody z pokładów czwartorzędowych. Doskonała do bezpośredniego spożycia lub jako składnik wykwintnych koktajli."

- Pałac na etykiecie pojawił się kilka miesięcy temu - informuje Zdzisław Siewiera, dyrektor ds. handlowych. Nie chce powiedzieć dlaczego firma zdecydowała się na ozdobienie butelki symbolami urzędu Prezydenta RP.

"Prezydent Polish" to najtańsza z serii prezydenckich wódek. Na stronie internetowej Polmosu można podziwiać gorzałki "Prezydent Gold" (15.50 zł w firmowym sklepiku) oraz "Regnum" (16.60 zł). Na etykiecie tej pierwszej, pod wizerunkiem Pałacu Namiestnikowskiego widnieje biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Etykietę "Regnum, ozdabiają litery "RP" otoczone biało-czerwonymi proporcami.

Łódzka fabryka alkoholi należy do skarbu państwa. Paweł Bińczyk, szef delegatury Ministerstwa Skarbu w Łodzi, jest zaskoczony pytaniem o "Prezydenta".

- Nie piłem tej wódki i jej nie widziałem. Rzeczywiście etykieta niezręczna jest, ale może jest jakaś w tym ukryta symbolika...

Maciej Łopiński, rzecznik prezydenta RP: - Cała ta historia nam się nie podoba. Jest zupełnie niestosowna. Na pewno nie dawaliśmy nikomu zgody na używanie wizerunku Pałacu Namiestnikowskiego. Sprawdzimy, czy są jakieś okoliczności, które mogłyby nas skłonić do podjęcia kroków prawnych przeciwko temu.

Prawnicy prezydenta mogą okazać się bezsilni. Zgodnie z nowelizacją ustawy o godle , barwach i hymnie Rzeczypospolitej z 2004 roku "dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu godła lub barw Rzeczypospolitej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej".