Navarro Valls nie będzie rzecznikiem Watykanu

Kard. Tarcisio Bertone będzie prawdopodobnie nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej. Odejdzie Joaquin Navarro Valls, rzecznik prasowy Watykanu

Według włoskich mediów nominację dla arcybiskupa Genui kard. Bertone podpisał ponoć już papież. W sobotę tę informację podała włoska agencja Apcom, a także dzienniki "Corriere della Sera" i "La Stampa". Zastąpi na stanowisku sekretarza stanu kard. Angelo Sodano. Nominacja ma zostać ogłoszona 29 czerwca podczas uroczystości św. Piotra i Pawła. Sam kard. Bertone zaprzecza. Wczoraj powiedział, że pogłoski o jego nominacji są "wytworem fantazji dziennikarzy".

Z Watykanu odejdzie też Joaquin Navarro Valls. O swoich planach poinformował w sobotę w wywiadzie dla włoskiej telewizji La 7. - Po wielu latach, może zbyt wielu, dobrze zrobiłaby mi zmiana. Jednakże towarzyszenie Benedyktowi XVI w pierwszym roku było czymś nadzwyczajnym - powiedział. Dodał też, że papież wie już o jego decyzji. Kto zastąpi Navarro Vallsa? Nieoficjalnie wiadomo tylko tyle, że nowym rzecznikiem Watykanu zostanie ksiądz.

Kard. Angelo Sodano urząd sekretarza stanu pełni od 1991 r. Przekroczył już wiek emerytalny - ma 79 lat. Ma za sobą długą karierę w watykańskim korpusie dyplomatycznym, pracował m.in. w Chile za rządów generała Pinocheta (był z nim w dobrych stosunkach). Mimo konserwatywnych poglądów chwalił kilka lat temu pisma niemieckiego teologa-dysydenta Hansa Kunga, twierdząc, że są przesycone "mistycyzmem chrześcijańskim". W wywiadzie dla tygodnika "Eco di Bergamo" kard. Sodano skrytykował dziennikarzy za spekulacje o zmianach w Watykanie. - Św. Paweł mówił o chrześcijanach, których "uszy świerzbią" z pragnienia poszukiwań coraz to nowych sensacji. Może dziennikarze nie znają naszej metody pracy, uporządkowanej i spokojnej. My przemijamy, a Kościół trwa - stwierdził dobitnie.

71-letni kard. Tarcisio Bertone, salezjanin, ma opinię człowieka otwartego i nieunikającego kontaktów z mediami. Przez kilka lat pełnił funkcję sekretarza Kongregacji Nauki Wiary i to właśnie jemu Jan Paweł II powierzył misję ujawnienia trzeciej tajemnicy fatimskiej. W Kongregacji był najbliższym współpracownikiem jej prefekta - kard. Ratzingera. Niewykluczone, że przyczyniło się to do jego nominacji.

Ostatnio zasłynął z wezwań do bojkotu "Kodu Leonarda da Vinci". - Szerzenie tego steku kłamstw odbywa się zgodnie z określoną strategią - ostrzegał. Kard. Bertone jest też zapalonym kibicem klubu Juventus Turyn. Nawet komentował w telewizji kilka meczów włoskiej ligi.

Joaquin Navarro Valls, najsłynniejszy na świecie rzecznik prasowy, jest Hiszpanem, z wykształcenia lekarz, ma doktorat z psychiatrii. W młodości ponoć był torreadorem, chociaż się zarzekał, że nigdy nie zabił byka. W latach 1979-81, jako korespondent konserwatywnego hiszpańskiego dziennika "ABC", relacjonował z Warszawy i Gdańska pierwsze sukcesy "Solidarności". Poznał wtedy m.in. Jacka Kuronia i Adama Michnika.

Do Watykanu trafił po raz pierwszy pod koniec lat 70. jako zwykły dziennikarz. W 1984 r. Jan Paweł II poprosił go, aby pokierował biurem prasowym Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie został rzecznikiem prasowym - pierwszym świeckim i pierwszym nie-Włochem na tym stanowisku. W ciągu 21 lat przekształcił watykańskie Biuro w świetnie funkcjonującą maszynę medialną.

Jak podaje włoska agencja ANSA, 69-letni Navarro Valls odejdzie ze stanowiska po lipcowej pielgrzymce papieża do Hiszpanii.