Przytul kota na zdrowie

Pewien chemik z Torunia usłyszał o schizofreniku, któremu lekarz poradził kupno kota. Tak dla zdrowia. I zamknięty w sobie pacjent zaczął sam wychodzić z domu

Wspomniany chemik postanowił sprawdzić, jak to możliwe. I tak Mirosław Tomasz Wende, pasjonat zwierząt, został pierwszym w Polsce felinoterapeutą, specjalistą leczącym za pomocą kotów. Zanim jednak wybrał się do szkoły specjalnej, by pomagać chorym dzieciom, przeczytał zagraniczną literaturę na ten temat. Dowiedział się, że najbardziej odpowiednie są koty perskie i egzotyczne. Takie, które pozwalają się do woli głaskać i nigdy nie mają dość ludzi. Okazało się, że wybrał doskonale. Jego Gucio (kot egzotyczny w kolorze niebieskim) szybko stał się ulubieńcem dzieciaków. Niektóre zaczęły wyciągać do niego ręce już po paru godzinach, inne - dopiero po kilku tygodniach. Ale żadnemu kot nie jest obojętny!

- Trudno mi opisać radość, którą poczułem, gdy dziecko cierpiące na autyzm zaczęło wyciągać do Gucia ręce, by go pogłaskać. Albo gdy 17-latek z porażeniem mózgowym sam ulepił z masy solnej figurkę kota, a inna chora dziewczynka rozpłakała się, słuchając bicia serca kota - opowiada pan Mirosław.

Dzieci tak pokochały Gucia, że założyły jego fanklub i śpiewają o nim piosenki. Piszą do kota maile, a gdy zajęcia się kończą, ustalają kolejność, według której niosą kota z klasy do drzwi szkoły. - Zauważyłam, że w psychice dzieci, które były wcześniej bardzo zamknięte, dokonuje się przełom. Chętnie głaszczą zwierzę i stają się coraz bardziej otwarte - opowiada Beata Gajewska, nauczycielka z zespołu szkół nr 6 w Toruniu.

Dzieci nie tylko stają się dzięki Guciu zdrowsze, ale i dowiadują się wiele ciekawostek z życia kotów. Poznają historię tych zwierząt w muzyce i malarstwie, uczą się opieki nad zwierzęciem.

- Felinoterapia to w naszym kraju nowość, ale przypuszczam, że będzie coraz popularniejsza. Jakie to proste i zarazem skuteczne! Zresztą ja sama już dawno temu odkryłam, że koty mają dobry wpływ na psychikę i zdrowie ludzi. Gdy mój kot kładzie się np. na moim bolącym żołądku, dolegliwość ustępuje. W każdym domu seniora powinny być koty - twierdzi Barbara Sieradzan, bioenergoterapeutka zwierząt.

Nic, tylko radzić wszystkim... kota.

Dla więźniów, dla dzieci

Felinoterapia jest już bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Terapeuci odwiedzają z kotami ośrodki opieki, domy seniora, nawet więzienia. Starsi ludzie pogodnieją, a skazańcy łagodnieją, co doskonale wpływa na ich resocjalizację. Zwierzęta cieszą się taką popularnością, że więźniowie wykupują je i zabierają do domów, gdy już odsiedzą karę. W Szwecji coraz częściej wykorzystuje się felinoterapię w leczeniu dzieci autystycznych. Mali pacjenci otwierają się świat, a nawet zakładają własne strony internetowe. Kot indywidualista może się stać niezastąpionym terapeutą dla molestowanych dzieci. Pomaga im od nowa nabierać zaufania i przełamywać lęki.