Filmy młodych o tolerancji

Jutro rusza Międzynarodowy Festiwal Debiutów Filmowych - XXV Koszalińskie Spotkania Filmowe ?Młodzi i Film?. Zobaczymy 58 polskich filmów i 73 zagraniczne

Czterodniowy festiwal to jedyna w Polsce impreza dla młodych twórców filmowych. Hasłem festiwalu jest "Tolerancja i tożsamość". - Taki temat narzucili sami twórcy - wyjaśnia dyrektor festiwalu Mariusz Raniszewski. - Jeżdżąc po festiwalach, doszedłem do wniosku, że to są dwa elementy, które stają się wspólnym mianownikiem filmów młodych twórców.

W konkursie głównym, czyli debiutów fabularnych, wystartuje 15 filmów z siedmiu krajów. W walce o Wielki Jantar polskie kino reprezentują: "Oda do radości" Anny Kazejak-Dawid, Macieja Migasa i Jana Komasa, "Teraz ja" Anny Jadowskiej, "Czeka na nas świat" Roberta Krzempka, "Wieża" Agnieszki Trzos, "Hi-Way" Jacka Borusińskiego, "Nie ma takiego numeru" Bartosza Brzeskota, "Towar" Abelarda Gizy, "Gigant" Adama Sikory. Z Francji zobaczymy filmy "Alex" i "Un jour d'ete", z Rosji "Sunless City", ze Szwecji "Dalecalrians", z Węgier "Paths of Light" oraz "U-Carmen eKhayelistha" z RPA.

W pięcioosobowym jury są m.in. Eleonore Faucher, scenarzystka i reżyserka filmu "Jedwabna opowieść" (który wygrał ubiegłoroczny koszaliński festiwal), Emilia Mira Haviarova, była dyrektor programowa Instytutu Kinematografii Republiki Czechosłowackiej, oraz Henri Seroka, piosenkarz, kompozytor filmowy (muzyka do filmów Jacka Bromskiego, ale też serialu "Smerfy").

W konkursie o Mały Jantar powalczy 37 etiud studentów zgłoszonych przez pięć polskich uczelni filmowych - z Warszawy, Łodzi i Katowic. Ocenią je m.in. reżyserzy Magdalena Łazarkiewicz i Dominik Matwiejczyk. "Dobrego kina uczą wszędzie" - to tytuł pozakonkursowego przeglądu ok. 20 etiud studentów szkół filmowych z Ukrainy, Szwecji i Austrii.

Poza konkursem widzowie zobaczą też filmy Agnieszki Holland, przegląd kinematografii chińskiej, a także głośne premiery 2006 r. Wszystkie prezentacje filmów są bezpłatne. Poza tym będzie można wziąć udział m.in. w seminarium filmoznawczym i warsztatach filmowych dla amatorów. Organizatorem festiwalu jest miasto Koszalin i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Szczegółowy program na www.mlodziifilm.org.pl