"Atlas pasożytów człowieka" Alicji Buczek

Jeśli można wydać pięknie książkę, która dotyczy spraw mało apetycznych, ba - przez niektórych uważanych wręcz za obrzydliwe, to taka książka niedawno ukazała się na polskim rynku.

Atlas zawiera zdjęcia motylicy wątrobowej i glisty ludzkiej, wszy łonowej i przywry kociej, tasiemca uzbrojonego i kleszcza leśnego z Gór Skalistych. To książka ze wszech miar niezwykła. Poczynając od naprawdę pięknej graficznie okładki, poprzez blisko 800 zdjęć na szczególnej jakości papierze, na świetnych opisach i komentarzach kończąc.

Autorką tej wyjątkowej nie tylko na naszym polskim rynku pozycji jest uznany fachowiec - prof. Alicja Buczek z lubelskiej Akademii Medycznej, a sama książka z pewnością nie zasługuje na miano zbioru obrazków "do pooglądania". Sądzę, że przyda się ona osobom, które zajmują się diagnostyką medyczną, studentom biologii i medycyny, a także wielu osobom zainteresowanym biologią. Tych, którzy zawodowo rozpoznają pasożyty, szczególnie zainteresuje ostatni rozdział na temat najczęstszych pomyłek diagnostycznych w parazytologii. Wszystkim niedowiarkom, którym nie mieści się w głowie, że pasożyty też potrafią być piękne, radzę przynajmniej zajrzeć do dzieła pani prof. Buczek. Ponieważ sezon na kleszcze już w pełni, zachęcam też, by zerknąć na stronę fundacji, która atlas wydała - www.kleszcze.pl.

"Atlas pasożytów człowieka", Alicja Buczek, wyd. Koliber, Lublin 2005 r.

Więcej o: