Modlitwa przed surfowaniem

Coraz więcej internautów przed zalogowaniem się do sieci odmawia specjalną modlitwę

- Codziennie przed zalogowaniem się naszą modlitwę odmawia ponad 10 mln internautów - ogłosił właśnie amerykański portal dla katolików www.catholic.org. To na nim kilka lat temu pojawiła się po raz pierwszy treść "Modlitwy przed wejściem do internetu i na forum dyskusyjne", która ma sprawić, by "podczas wędrówek w internecie, ich [internautów] ręce i oczy były kierowane tylko na to, co podoba się Bogu".

- Jeszcze rok temu nikt jej nie ściągnął, ale wszystko zmieniło się po śmierci Jana Pawła II. Od tego czasu każdego miesiąca notujemy kilkaset tysięcy ściągnięć i wciąż jest ich więcej - mówi ojciec John Zuhlsdorf z USA, twórca modlitwy. Napisał ją w 1999 r. zaraz po tym, gdy św. Izydor został okrzyknięty patronem stron WWW. Nie zabrakło w niej oczywiście prośby o wstawiennictwo do tego patrona. - Kto jak nie św. Izydor, twórca jednej z pierwszych encyklopedii świata "Etymologiarum libri XX seu Origines", mógłby nam lepiej wskazać wartościowe informacje w internecie, gdzie czai się mnóstwo pornografii i złych rzeczy? - pyta o. Zuhlsdorf.

Popularność modlitwy najprawdopodobniej jest większa, niż wskazywałaby na to liczba ściągnięć z serwisu www.catholic.org. Modlitwa, która na tym portalu jest po angielsku, została przetłumaczona na co najmniej 26 języków, a od kilku miesięcy jej polską wersję można też znaleźć w naszych serwisach katolickich, np. Mateusz.pl czy Katolik.pl. Nasi księża są jednomyślni, że Polaków ściągających tę modlitwę będzie przybywać. - Coraz więcej osób zauważa, że sieć potrafi wciągnąć i można stracić dużo czasu na bezmyślne surfowanie czy granie. Dochodzą do wniosku, że sami sobie z tym nie poradzą, więc sięgają po specjalne modlitwy - mówi o.Wojciech Jędrzejewski, dominikanin z Łodzi, autor wydanego niedawno modlitewnika dla młodych "Z Bogiem na czacie", w którym znalazła się m.in. "Modlitwa po czacie".

Modlitwa przed wejściem do internetu i na forum dyskusyjne

Wszechmocny i wieczny Boże,

Który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo

i poleciłeś nam szukać przede wszystkim tego, co dobre,

prawdziwe i piękne,

szczególnie w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna,

Pana naszego Jezusa Chrystusa,

pomóż nam, błagamy Ciebie,

przez wstawiennictwo św. Izydora, biskupa i doktora,

abyśmy podczas naszych wędrówek w internecie

kierowali nasze ręce i oczy tylko na to, co podoba się Tobie,

i traktowali z miłością i cierpliwością

wszystkie te osoby, które spotkamy

przez Chrystusa Pana naszego.

Amen.

Czy skorzystasz z takiej modlitwy?