Największy na świecie pomnik Chopina

Największy na świecie pomnik Fryderyka Chopina stanie w Szanghaju. Chińska rzeźbiarka Lu Pin już wykonała odlew gigantycznej figury kompozytora.

Pomnik zostanie odsłonięty w Szanghaju na jesieni. Stanie w centrum miasta, w prestiżowym angielskim parku im. dr. Sun Yat Sena. Chopin będzie miał w tym parku swoją aleję, zbudowana też zostanie izba pamięci przedstawiająca twórczość i życie naszego największego kompozytora. Materiały do niej mają być kopią tych, które w swoich zasobach posiada Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pomnik to autorski pomysł rzeźbiarki Lu Pin. - Dziesięć lat temu przyjechała studiować rzeźbę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - mówi Jerzy Malicki, menedżer rzeźbiarki. - Już wtedy miała pomysł na pomnik Chopina i przez całe studia nad tym pracowała. Skończyła je z wyróżnieniem. Stworzenie pomnika Chopina wypłynęło u niej z potrzeby serca, bo uwielbia jego muzykę.

W przedsięwzięcie zaangażowały się władze Szanghaju oraz nasze Ministerstwo Kultury. Dzięki sponsorom zebrano już 700 tys. zł.

- Władze Szanghaju już zdecydowały, że w parku przy pomniku odbywać się będą koncerty chopinowskie na wzór tych, które odbywają się w warszawskich Łazienkach - mówi Malicki. - Planują między innymi zapraszać pianistów z Polski.

Od wczoraj Lu Pin jest stypendystką marszałka pomorskiego - Szanghaj to miasto partnerskie Pomorza.