Giertych zwalnia za poradnik Rady Europy

Minister Giertych zwolnił szefa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Zarzucił mu wydawanie publikacji, które zachęcają szkoły do spotkań z organizacjami homoseksualnymi. Chodzi o oficjalny poradnik Rady Europy

Mirosław Sielatycki kierował CODN od 1999 r. - Szkolimy kadrę dla szkół i kuratoriów, rocznie 13 tys. osób. Wysyłamy nauczycieli do pracy za granicą. Nasze działania zatwierdza MEN, nigdy nie było zastrzeżeń - mówi. Ale wczoraj na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji Roman Giertych oświadczył: - Właśnie odkryłem, że CODN wydawał publikacje zachęcające szkoły do spotkań z organizacjami homoseksualnymi, z Kampanią przeciw Homofobii, Lambdą. Dyrektora już zwolniłem. Nie wykluczam, że cały ten ośrodek trzeba zlikwidować.

Tytułów publikacji nie podał.

Sielatycki: - CODN nie zajmuje się prawami gejów i lesbijek. Nie mamy kontaktów z KPH i Lambdą.

Dopiero po południu rzeczniczka MEN Kaja Małecka wyjaśniła, że ministerstwu nie podoba się książka "Kompas - edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą". To oficjalny poradnik Rady Europy. Przedmowę do polskiego wydania napisał jej sekretarz generalny Terry Davis. Jest adresowany do nauczycieli i liderów organizacji młodzieżowych. - Na prezentacji książki w Polsce byli urzędnicy europejscy, poprzedni minister edukacji Michał Seweryński i wiceminister Stanisław Sławiński - mówi Sielatycki.

W książce są scenariusze zajęć - o prawach kobiet, prawach dziecka, przemocy domowej. Scenariusz lekcji o seksie zaczyna się tak: "Wytłumacz, że chociaż wielu ludzi postrzega seksualność jako coś bardzo prywatnego, zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną jest podstawowym prawem człowieka". Autorzy proponują, by każdy wrzucił do kapelusza anonimowe pytanie, prowadzący je odczytał, a wszyscy -dyskutowali. I rada: "Nawiążcie kontakt z organizacją gejowską lub lesbijską w waszym kraju. (...) Zaproście jednego z przedstawicieli tej organizacji na spotkanie. Porozmawiajcie o zagadnieniach związanych z równością i na temat praw, których odmawia się osobom homoseksualnym w waszym kraju".

Hanna Machińska z biura informacji Rady Europy: - O sprawie poinformuje Radę. Pan Sielatyński ma ogromne zasługi w pracy z nauczycielami i szerzeniu wiedzy o integracji europejskiej. Czy minister uznał, że tej edukacji było za wiele? "Kompas" obowiązuje we wszystkich krajach UE. Staramy się namawiać do dialogu, który dla tych krajów powinien być kluczowy.

Protestuje opozycja. - Minister Giertych upomina się o patriotyzm. A czy jego przejawem nie jest troska, by Polska była postrzegana w Europie jako poważny partner? Za decyzją ministra stoją antyeuropejskie przekonania - mówi Krystyna Łybacka (SLD), b. minister oświaty. Krystyna Szumilas (PO), przewodnicząca sejmowej komisji edukacji: - Jeśli minister chce likwidować tak ważną instytucję, to powinien podać merytoryczne powody. Inaczej tylko się kompromituje.