W piątek zaczyna się Opole

Sprawdzone gwiazdy, konkurs premier i koncert z piosenkami Marka Grechuty - tak ma wyglądać w tym roku 43. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

Z gwiazd zobaczymy: Marylę Rodowicz, Beatę Kozidrak, Budkę Suflera, Annę Marię Jopek, Blue Café, Ewelinę Flintę, Krzysztofa Kiljańskiego, Maanam czy Zakopower.

Festiwal konsekwentnie walczy o jak największą oglądalność i pewnie m.in. dlatego już przed rokiem zrezygnowano z "Hip-hop Opola", jedynego alternatywnego akcentu w czasie - jak reklamują organizatorzy z TVP - "największego święta polskiej piosenki". W tym roku za burtą znalazł się także koncert "Debiuty". Ów rozegra się, ale w czwartek, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, i to poza opolskim amfiteatrem.

Poza amfiteatrem na koncercie "Off Opole" spotkają się również muzycy kapel z Opolszczyzny mających swoją publiczność reagującą dość żywo na ich występy. Gwiazdą tego koncertu będzie TSA.

W piątek koncert "Superjedynki", w którym wystąpią nie tylko laureaci, ale wszyscy nominowani, czyli po trzech wykonawców z każdej kategorii: najlepsza płyta pop, rock, hip-hop, alternatywna i literacka, a także przebój roku oraz wykonawca roku.

W tym roku zobaczymy koncert piosenek premierowych. O nagrody powalczą znani wykonawcy: Blue Café, Budka Suflera, Edyta Górniak, Ewelina Flinta, Krzysztof Kiljański, Łzy, Maanam, Paweł Kukiz, Ryszard Rynkowski, Urszula, Virgin i Zakopower, którzy tego wieczoru zadebiutują z zupełnie nowymi i niepublikowanymi wcześniej piosenkami.

W tym roku przygotowano aż dwa widowiska kabaretowe. W pierwszym o nagrodę Kataryniarz Roku będą walczyć młodzi satyrycy i komedianci: Kabaret Moralnego Niepokoju, Ani Mru Mru, Łowcy.B, Formacja Chatelet, Ireneusz Krosny i Grupa Mo Carta. 43. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu zakończy natomiast koncert zatytułowany "101 lat polskiego kabaretu" w reżyserii Olgi Lipińskiej, która do udziału zaprosiła kabaretowych weteranów, m.in.: Irenę Kwiatkowską, Hannę Śleszyńską, Wiesława Gołasa, Wojciecha Pokorę i Krzysztofa Kowalewskiego. Lipińska chce przypomnieć legendarne teksty i piosenki z historii polskiej sceny kabaretowej.

Najciekawszym jednak wydarzeniem trzydniowego festiwalu będzie koncert "Świat w obłokach" poświęcony twórczości Marka Grechuty. Przygotowaniem zajął się Grzegorz Turnau. - Nawet nie myślimy, by mierzyć się z mistrzem. Chcemy jedynie pokazać te piosenki jako ważny element naszej kultury, ich piękne teksty i muzykę - opowiada krakowski wokalista i poeta. Utwory mistrza zaśpiewają m.in. Krzysztof Kiljański, Andrzej Piaseczny, Zakopower, Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Tomek Makowiecki, Raz Dwa Trzy, Zbigniew Zamachowski, Myslovitz, Maryla Rodowicz i Maria Peszek.

co i kiedy zobaczymy w TVP - jutro w "Gazecie Telewizyjnej"