Cannes: Wyróżniono polski film "Z odzysku" Sławomira Fabickiego

Na festiwalu filmowym w Cannes wyróżnienie przyznano filmowi "Z odzysku" polskiego reżysera Sławomira Fabickiego.

W uzasadnieniu werdyktu Jury Ekumeniczne podkreśla, że "Z odzysku" mówi "o społeczeństwie, w którym potęga pieniądza i przemocy zdaje się mieć nieodpartą siłę przyciągania. Film uzmysławia, że nie da się takimi środkami osiągnąć szczęścia.

Bohaterem "Z odzysku" jest żyjący na Śląsku 19-letni Wojtek (debiutujący na dużym ekranie Antoni Pawlicki). Wychowywany bez ojca chłopak, który trenuje boks, pracuje w chlewni dziadka (Jerzy Trela), ale marzy o innym życiu. Dla siebie i Katii, o której matka Wojtka mówi: "Starsza od ciebie, z dzieckiem, bez mieszkania i pracy, a w dodatku Ukrainka. Po co ci ona?".

Z klasą Josepha Loseya, twórcy "Wypadku" i "Służącego", Fabicki pokazuje, jak pod podszewką banalnych zdarzeń i wyborów czai się zło. Z ochroniarza Wojtek staje się niemal bandytą - im bardziej bohater walczy o lepsze życie dla swojej dziewczyny, tym niżej sam upada. To, co w tym filmie najciekawsze, to brak czarno-białych klisz: zły świat i niewinny bohater. U Fabickiego rzeczywistość okazuje się dwuznaczna, pełna pozorów, ale właśnie w takich warunkach bohaterowie muszą dokonywać wyborów. Wojtek tego nie potrafi.

Nagrodę Jury Ekumenicznego otrzymał meksykański film "Babel" w reżyserii Alejandro Gonzaleza Inarritu.