Zoll: Nie dopracowaliśmy się cywilizowanej lustracji

- Musimy rzeczywiście doprowadzić do systemowego rozwiązania problemu lustracji, w taki sposób aby osoba, która jest zainteresowana, jednak miała możliwość przedstawienia swojej wersji - powiedział prof. Andrzej Zoll w ?Poranku Radia TOK FM".

Jacek Żakowski: Jakie ma pan wrażenie, oglądając te doniesienia i sposób w jaki informacje o księdzu Czajkowskim są kolportowane?

Andrzej Zoll: Z jednej strony jest to dla mnie informacja, która jest dla mnie porażająca, z drugiej strony podzielam głosy, które apelują o umiarkowanie. W tym sensie, że trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do tego materiału, nadal nie dopracowaliśmy się cywilizowanej lustracji. To są pewne przypadkowe, ktoś trafił, publikuje, nie bardzo wiadomo dlaczego akurat ta osoba zostaje zlustrowana w taki dziki sposób. Musimy rzeczywiście doprowadzić do systemowego rozwiązania problemu lustracji, w taki sposób aby osoba, która jest zainteresowana, jednak miała możliwość przedstawienia swojej wersji.

Jacek Żakowski: Czy Komisja Prawdy i Pojednania, do której pan należy, będzie się tą sprawą zajmowała. Nie wiadomo do jakiej instancji ksiądz Czajkowski, czy ludzie którzy są zaniepokojeni jego sytuacją, tym że nie jest traktowany fair w publicznej debacie. Właściwie nie ma innej instytucji, do której można by się w tej chwili odwołać. Komisja, się tym zajmie?

Andrzej Zoll: Jeśli ksiądz Czajkowski zwróci się do arcybiskupa Życińskiego, to z całą pewnością komisja się zajmie tym wypadkiem.

Jacek Żakowski: Musi się zwrócić, tak? To nie może by tak, że na prośbę osób, które są zaniepokojone, ale nie są zainteresowane.

Andrzej Zoll: My się będziemy zajmować przede wszystkim problemem, problemem tego typu lustracji, niekoniecznie tym konkretnym wypadkiem, ale problemem lustracji dokonywanym w ten sposób. Natomiast jeśli ksiądz Czajkowski, bo ja szanuję prawa konkretnej osoby, będzie chciał żeby jego indywidualny wypadek został roztrzęsiony, żeby on mógł przedstawić swoje racje, chociażby przed tą komisją, to niewątpliwie się tym zajmiemy i będziemy przedstawiali opinii publicznej wnioski.

Jacek Żakowski: Rozumiem, że sama z siebie Komisja nie zajmie się sprawą ks. Czajkowskiego?

Andrzej Zoll: Ja byłbym tu bardzo ostrożny, żeby nie naruszy praw konkretnej osoby.

Jacek Żakowski: Czy zdaniem pana profesora taka sprawa może by jakoś wyjaśniona. Dla mnie, pytanie czy Czajkowski był winny czy niewinny jest szalenie ważnym emocjonalnie pytaniem, bo to jest ważna osoba, w moim życiu także.

Andrzej Zoll: Świetnie pana rozumiem. Ja w pełni podzielam to co powiedział ksiądz Boniecki, te materiały powinny by bardzo szybko opublikowane. Te materiały na podstawie których postawiono księdzu Czajkowskiemu zarzuty.

Jacek Żakowski: I wtedy komisja mogłaby je zinterpretować? Ja nie czuję się na siłach interpretował setek stron ubeckich dokumentów.

Andrzej Zoll: Każdy będzie miał taki sam wgląd I nie będziemy mogli postawić zarzutu, że ten materiał został w jakiś sposób zmanipulowany