Brazylia: gangi wypowiedziały wojnę policji

W walkach gangów z brazylijską policją i ludnością cywilną zginęło ponad 78 osób. Przestępcy opanowali około 50 więzień w stanie Sao Paulo. Według policji falą skoordynowanych ataków kierują z więzień przestępcy, którzy nie zgadzają się na przeniesienie do więzień o zaostrzonym rygorze

Walki trwają od piątku. Atakowane są banki, budynki użyteczności publicznej i komendy policji, bandyci palą autobusy. Zamieszki objęły także około 50 więzień, gdzie wybuchły bunty. Według nieoficjalnych danych ponad 200 strażników zostało wziętych jako zakładnicy.

Ataki są odwetem za przeniesienie 740 więźniów do zakładów karnych o zaostrzonym rygorze bezpieczeństwa. Większość jest liderami zbuntowanych gangów.

Pomimo narastającej przemocy, Gubernator stanu Claudio Lembo, uważa, że władze stanowe kontrolują sytuację i posiadają wystarczające siły aby zaprowadzić spokój w mieście Sao Paulo bez pomocy wojsk rządowych.

Sao Paulo wraz z okolicznymi miastami tworzy jedną z największych aglomeracji na świecie. Liczy ponad 20 milionów mieszkańców.