Zorganizowane grupy przestępcze opanowują sieć

Kradzieże, haracze, oszustwa a nawet wymuszenia rozbójnicze to przestępstwa do których coraz częściej dochodzi w sieci komputerowej.

Tradycyjne metody, których synonimem był do tej pory kij bejsbolowy, są coraz częściej zastępowane przez znacznie bardziej wyrafinowane techniki.

Z raportu FBI poświęconego przestępstwom komputerowymi wynika, że każdego roku wzrasta liczba przestępstw komputerowych popełnianych przez zorganizowane grupy przestępcze.

Sebastian Małycha, prezes MediaRecovery firmy specjalizującej się w informatyce śledczej mówi, że problem jest coraz bardziej widoczny także w Polsce

W wirtualnym świecie zagrożeni są zarówno zwykli użytkownicy jak i międzynarodowe korporacje.

Gangsterzy w białych rękawiczkach wymuszają na firmach haracze za ochronę przed innymi podobnymi grupami przestępczymi. Jeśli firma nie płaci przestępcy są w stanie sparaliżować jej działania - dodaje Małycha.

Zdaniem specjalistów zorganizowanym grupom przestępczym łatwiej jest wyłudzać pieniądze drogą elektroniczną niż napadać na banki lub handlować narkotykami.

Według danych Komendy Głównej Policji średnia wykrywalność internetowych przestępstw w Polsce sięga ponad 70 procent. Jednak zdaniem specjalistów, wiele instytucji nie zgłasza tego typu incydentów nie chcąc stracić zaufania klientów.